Dlaczego ludzie nie czytają książek?

Niestety poziom czytelnictwa w Polsce jest na bardzo złym poziomie. Według statystyk zaledwie 37 proc. Polaków w 2016 r. miało w ręku przynajmniej jedną książkę. Tłumaczą się brakiem czasu, brakiem biblioteki, czy wysoką ceną za książki. Czy są to dobre powody? Czemu kończymy czytanie książek po zakończeniu edukacji? Chyba dlatego, że książki kojarzą się nam głównie ze szkołą i czymś negatywnym.

Mnie to na szczęście nie dotyczy, ponieważ lubię wieczory spędzać przy dobrej książce. Lekkie książki rozwijają moją wyobraźnię i dają ogromną przyjemność czytania. Według mojej subiektywnej opinii dobra książka jest lepsza niż film. Dlaczego? Bo w filmie otrzymujemy gotowy obraz z dźwiękiem. A czytając, musimy sami zrobić sobie taki film w umyśle według naszego uznania. Każdy inaczej interpretuje książki.

Aktualnie wróciła moda na czytanie książek. Biorę udział w wydarzeniu na Facebooku „Przeczytam 52 książki w 2017 roku” tutaj link: 52 to przeciętna liczba tygodni w roku kalendarzowym. Wychodzi średnio książka na tydzień. Mnie to nie sprawia żadnego problemu.

Dlaczego by nie czytać?

Czytanie książek niesie za sobą masę korzyści, takich jak:

poszerzenie słownictwa – im więcej przeczytasz, tym więcej poznasz i zapamiętasz nowych słów.
nauka myślenia – dzięki przeczytanym książkom jesteśmy bardziej skłonni do refleksji nad decyzjami, które podjęliśmy lub i te, które są przed nami. Książki otwierają nas na nowe doświadczenia, kształtują nas samych, rozszerzają horyzonty.
rozwój wyobraźni – czytanie stymuluje prawą półkule mózgu. Jak czytamy książkę, to musimy sobie wyobrazić wszystkie sceny, jakby odgrywał się film w naszej głowie.
poprawa pamięci – czytanie wzmacnia pamięć, ponieważ zapamiętuje się różne historie, wydarzenia, bohaterów i inne rozmaite szczegóły.
inspirują– z książek możesz się zainspirować życiem bohaterów.
– opóźniają demencję i spowalniają rozwój choroby Alzheimera – ludzie, którzy czytają regularnie, są ponad dwukrotnie mniej narażeni na rozwój tych chorób.
– poprawiają skupienie – czytanie poprawia naszą zdolność koncentracji,
rozwijają wrażliwość na sztukę – ludzie, którzy regularnie czytają, z wielką przyjemnością odwiedzają muzea, teatry, piszą, czy fotografują.
poszerzają wiedzę – książki to ogromna skarbnica wiedzy i znajdziemy w nich odpowiedź na każde pytanie,
poprawiają pisanie – jeśli będziemy więcej czytać, to poprawi się nasza znajomość ortografii i gramatyki.

Jakie macie podejście do czytania książek?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *