Jak ćwiczyć oczy?

r1

Oczy mamy jedne na całe życie, więc trzeba o nie dbać. Dzisiaj ten narząd jest bardzo nadwyrężony, bo spędzamy wiele czasu przed komputerem, telewizorem. Korzystamy także z tabletów i smartfonów. Bez tych urządzeń nie wyobrażamy sobie życia.

Jak pomóc zmęczonym oczom?

t2

– Stosowanie kropel do oczu, tzw. sztucznych łez. Dostępne są one w aptekach bez recepty. Nawilżają one bardzo dobrze oczy, przeciwdziałają podrażnieniom, łagodzą pieczenie i ból, spowodowane od siedzenia długo przed komputerem, czy od suchego powietrza.

– Co godzinę warto robić przerwę w pracy. Należy odwrócić wzrok od monitora. Popatrzyć raz bliżej, a raz dalej. Poruszać gałkami w prawo i lewo. Na chwilę można zamknąć powieki i przykryć je dłońmi.

– Przed ćwiczeniami należy ściągnąć okulary lub soczewki korekcyjne. Koniecznie trzeba się też odprężyć, pomoże nam w tym masaż karku, kilka głębszych oddechów albo dłuższe patrzenie na zielony kolor.

t5

– Doktor Bates Blue Control opracował kilka metod, które poprawiają wzrok. Jedną z nich jest patrzenie w słońce z zamkniętymi powiekami. Słońce sprzyja w produkcji witaminy D, a także pobudza krążenie krwi oraz nerwy siatkówki. Ćwiczenie to warto wykonywać codziennie rano poruszając powoli głową we wszystkich kierunkach.

– Oczy się odprężają podczas wyobrażania sobie znaku nieskończoności. Należy wodzić wzrokiem po jego obwodzie

– Koło jest najzdrowszą geometryczną figurą dla oka, dlatego warto na ścianie na wysokości oczu przykleić dużą czarną kroplę. Należy się w nią często wpatrywać z odległości metra.

– Powieki należy zamknąć i przesuwać oko w prawo do momentu poczucia napięcia. Po chwili należy powtórzyć ćwiczenie z lewym okiem.

Praca przy komputerze

Woman relaxes by closing her eyes

Oczy najbardziej się męczą podczas pracy na komputerze, dlatego trzeba przestrzegać ćwiczeń:
– co pół godziny robić przerwę na szybkie mruganie,
– gdy oczy są zmęczone, to zasłaniać je na chwilę dłońmi,
– należy odwracać jak najczęściej wzrok od komputera i patrzeć w dal, najlepiej na kolor zielony w domu albo na zewnątrz,
– po każdej godzinie pracy na komputerze warto zrobić sobie pięciominutową przerwę,
– na blacie biurka można rysować koła różnej wielkości lub odwrócone ósemki i wodzić za nimi wzrokiem.
– co pół godziny warto spojrzeć na jakiś przedmiot i obrysować go wzrokiem.

No Responses

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *