Co się bardziej opłaca – ręczne mycie, czy zmywarka?

Każdy z nas marzy o idealnie czystych naczyniach, jednak osiągnięcie tego stanu ręcznie budzi wiele frustracji. Pamiętam, że jak nie miałam zmywarki, to ciągle kłóciłam się z mężem o nieumyte naczynia. Nikt z nas nie chciał tego robić i leżały nawet przed miesiąc w zlewie. W końcu poszliśmy na kompromis i zainwestowaliśmy pieniądze w zmywarkę.

Zalety zmywarki

Jednak nadal są zwolennicy mycia ręcznego, ponieważ twierdzą, że zmywarka pobiera dużo wody i prądu. Producenci przekonują nas, że podczas mycia w zmywarce zużywane jest 5 razy mniej wody niż przy myciu ręcznej. A gdy mamy ciepłą wodę z sieci ciepłowniczej, to jest to duża oszczędność.Zmywarkę z dolnej półki kupimy za ok. 1000 zł.

Jeżeli wszystko się podsumuje, to koszty zmywania ręcznego, czy w zmywarce są praktycznie takie same. Ale warto wziąć pod uwagę to, że oszczędzamy bardzo dużo czasu. Zamiast stać przy zlewie, możemy poczytać książkę, czy pójść na spacer z psem.

Minusy zmywarki

Niestety zmywarka ma także sporo wad.

– nie wszystkie naczynia umyje się z zmywarce – nie wolno do niej wsadzać patelni i garnków teflonowych.
– naczynia szybciej się niszczą – zmywarka powoduje, że naczynia szybciej są porysowane, a kolory na nich blakną.
– zmywarki nie radzą sobie z ciężkimi zabrudzeniami – dodatkowo takie naczynie musimy opłukać w zlewie przed myciem, czy po, jak będzie niedomyte.
– takie zmywanie nie jest ekologiczne – do każdego zmywania musimy użyć tabletkę, nabłyszczacz, a także sól. Dodatkowo dochodzi prąd. Mycie ręczne jest bardziej ekologiczne.

Reasumując, co się bardziej opłaca, to decyzja zależy wyłącznie od nas. Koszt zmywarki jest niewielki, zakładając, że podziała ona nam 10 lat. Czy chce się nam myć wiecznie naczynia ręcznie? Zmywarki na zachodzie są w każdym domu. Nawet posiadają je zwolennicy teorii zero waste, bo uważają, że takie mycie jest bardziej ekonomiczne. Niestety w naszym kraju nadal one należą do rzadkości, decydują się na nie zazwyczaj młode osoby, ale starsze boją się takich sprzętów, jak ognia. Ja wszystkich zwolenników mycia ręcznego zachęcam także, żeby prali swoje brudne ubrania samodzielnie w wannie, bo po co korzystają z automatów? Zmywarka i pralka to bardzo podobne urządzenia i pobierają porównywalnie tyle samo wody i prądu. Żyjemy w końcu w XXI wieku, więc korzystajmy z udogodnień tego wieku!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *