Jak kadrować zdjęcia

Większość z nas ze smartfonem się nie rozstaje, jest to w pełni funkcjonalne urządzenie, które służy nam do utrzymywania kontaktu z bliskimi, a nawet robienia zdjęć, czy nagrywania filmów. W opisie pokaże Wam zasady robienia zdjęć. Pamiętajmy tylko, by nie przejmować się wyłącznie ich estetyczną stronę, tylko robić dużo zdjęć, by łapać cenne momenty.

Jak robić świetne zdjęcia?

Zdjęcia warto robić z perspektywy żaby, czyli telefon należy z ziemi skierować lekko w górę. Świetnie się to sprawdzi przy fotografowaniu architektury, krajobrazu, czy innego artystycznego ujęcia.

Niekiedy możemy świadomie zrobić zdjęcie pod słońce, by uzyskać konkretny efekt. Taka fotografia może prezentować się naprawdę artystycznie.

Najważniejsze jest, by nauczyć się odpowiednio kadrować. Najlepiej w aplikacji włączyć siatkę dzielącą kadr na części. Unikniemy wtedy zdjęć niesymetrycznych. Kadr musi być także prosty, a nie przechylony. Robiąc zdjęcie warto czasami wybrać perspektywę, czy detal, niż robić całość zabytku.

Unikaj fotografowania z góry, bo osoba będzie miała pomarszczone czoło, a głowa wyjdzie na dużą. Dlatego lepiej robić zdjęcia z poziomu linii oczu.

Robiąc zdjęcia warto zwracać uwagę na to, co dzieje się z tyłu. Nie widzą np. że z tyłu znajduje się billboard. Nie należy portretować twarzy z odległości mniejszej niż metr.

Zamiast robić kolejne typowe zdjęcie możemy coś sfotografować przez inne obiekty, np. przez liście. Efekt będzie artystyczny.

Stosować możemy także funkcję rozmycia tła wokół postaci. Tło będzie wtedy rozmyte, a postać mocno wyodrębniona.


Jeśli mamy taką możliwość, to warto zrobić kilka zdjęć niż jedno. Będziemy mieli wtedy większą szansę na udane ujęcie.

Jeśli zależy nam na ładnych zdjęciach powinnyśmy zapomnieć o opcji zoomu i podejść blisko albo przyciąć zdjęcie.

Wyczyść obiektyw

Przed zrobieniem zdjęcia warto przetrzeć obiektyw. Unikniemy wtedy rozmazania. Obiektyw się bardzo brudzi, bo ciągle używamy smartfona, palcujemy obiektyw. Można wypracować sobie nawyk, by przecierać obiektyw za każdym razem po wyciągnięciu go z kieszeni.

Przy robieniu zdjęć bardzo ważna jest stabilizacja obrazu, mają ją nowoczesne smartfony. Dzięki temu nie musimy się martwić o rozmazanie kadru. Jeśli telefon nie ma stabilizacji, to musimy podeprzeć go rękami. Można także skorzystać ze statywu, bez szumów można zrobić wtedy nocne zdjęcie.

Jak widzimy powyżej, wykonywanie zdjęć smartfonem to świetny sposób na zatrzymanie czasu i uchwycenie ważnych dla nas chwil.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *