Adopcja psa ze schroniska

Decyzja o adopcji psa ze schroniska jest bardzo poważna, ponieważ ze zwierzęciem wiążemy się na całe życie.

Zaadoptować szczeniaka, czy starszego psa?

4e77c31868ff294df6b47582bf0de50d

Jeśli zdecydujemy się na adopcję starszego psa, to musimy mieć świadomość tego, że są to najczęściej zwierzęta po przejściach. Mają już one swoje przyzwyczajenia i ciężko będzie je nam zmienić. Poza tym pies od razu nas nie pokocha, bo nie będzie nas znał. Będziemy musieli mu pokazać, że pies będzie mógł na nas zawsze liczyć, będzie miał swoje łóżko i nic mu nie grozi.

Są to tylko małe minusy, ale adopcja nawet starego psa ma mnóstwo plusów. Nikt nam nie da takiej miłości, jak pies. Poza tym musimy pamiętać o tym, że im starszy pies, tym ma mniejsze szanse na adopcje. Większość z nich niestety umiera w schroniskach.

W schroniskach pojawiają się też szczeniaki, które były porzucone przez ludzi, czy znalezione na śmietniku. Z ich adopcją nie będziemy mieli żadnego problemu.

Jak wybrać psa do adopcji?

piesek-ze-schroniska

Aktualnie istnieje bardzo dużo różnych możliwości. Dla niektórych osób wizyta w schronisku jest bardzo traumatyczna, bo jest tam setki psów i często zdecydować się na jednego, jak patrzą się one błagalnym wzrokiem i szczekają.

Wiele schronisk i fundacji prowadzi teraz aktywnie strony internetowe i Facebooka. Można obejrzeć zdjęcia psów, zapoznać się z opiniami. Wystarczy tylko przepisać numer identyfikacyjny, pojechać do schroniska i odebrać przyjaciela.

Co należy przygotować do odbioru psa?

 

Trzeba mieć tylko dowód osobisty, a także mieć smycz i obrożę dla psa. Czasami trzeba dokonać niskiej opłaty adopcyjnej, np. w wysokości 10 zł.

Osoba, która nie jest w pełni gotowa na adopcję może zdecydować się wziąć psa do Tymczasowego Domu dla zwierząt. Niektóre schroniska i fundacje przekazują pieniądze na utrzymanie zwierzaka i wizyty weterynaryjne. Wolontariusze nadal będą szukać dla psa rodziny zainteresowanej adopcją.

Jak należy postępować po adopcji psów?

pies-moj-przyjaciel-2-218557dab0,465,310,1,0

Pies po przyjeździe do naszego domu, czy mieszkania będzie zestresowany. Potrzeba kilku dni, żeby przystosował się do nowych warunków, a czasami nawet miesięcy. Na początku warto mówić dużo do psa i dać mu jak najwięcej spokoju. Trzeba pozwolić psu obwąchać całe mieszkanie, dać mu jeść, pozwolić leżeć na łóżku, pokazać miski. Pamiętać należy o tym, żeby psa nagradzać przy każdej okazji, jak zrobi coś dobrego.

Jakie zalety są z posiadania psa?

boys with dog

– pies odpręża,
– pies zmusza do większej aktywności fizycznej,
– pies jest przyjemny, idealny do przytulania,
– pies uczy organizacji dnia, zwłaszcza w mieszkaniu, bo trzeba go wyprowadzać,
– pies jest wdzięczą, kochającą istotą.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *