Jak nie marnować cennego czasu?

Wszyscy chyba zdajemy sobie sprawę, że życie ucieka nam przez palce, czas biegnie nieubłaganie do przodu. Widać to zwłaszcza po dzieciach, jak z niemowlaka wyrasta nastolatek, a nawet nie wiemy, kiedy to się stało.

Każdy z nas ma do dyspozycji 24 godziny na dobę ani minuty więcej. To, co z nim zrobimy, zależy tylko od nas. Wybierając studia, kierujemy się zazwyczaj modą, a nie własnymi zainteresowaniami. Podobnie jest z pracą, która zazwyczaj jest wybierana bez większych ambicji. Potem męczymy się z tym zajęciem przez całe życie.

Najgorsze jest to, że będąc dorosłymi, ciągle spoglądamy na zegarek. Co chwilę mamy poczucie niewykorzystanego czasu, że mogliśmy go lepiej spożytkować. A presja społeczeństwa wywiera na nas wielki wpływ, żyjemy za szybko. W życiu nie chodzi tylko o to, aby ciągle się śpieszyć, żeby zaoszczędzić czas. Weźmy przykład z dzieci, np. jak one jedzą loda, to zachwycają się tylko nim. Nie myślą o tym, że będą potem sprzątać pokój. Czas zmarnowany nie istnieje we wspomnieniach. Zatrzymajmy się na moment.

Chwila dla nas

Nie zawsze musimy robić coś produktywnego. Czasami możemy „przystanąć” i pozachwycać się chwilą, bo wspomnienia nigdy nie powrócą. Popatrzmy się, jak pies się bawi maskotką, jak dziecko lepi pierwszy zamek z piasku nieudolnie. W pamięci przechowujemy właśnie takie chwile, nad którymi zatrzymaliśmy się na dłużej.

Tak bardzo chcemy zatrzymać mijający czas, że nie mamy czasu na czerpanie z niego przyjemności. I nie potrafimy uwolnić się spod presji uciekającego czasu.

Co możemy zrobić?

Każdy z nas musi się zastanowić, w jaki sposób marnuje swój czas. Dzięki temu nie będziemy odrywać się ciągle od pracy i wykonamy ją o wiele szybciej i efektywniej. Czas ucieka nam bezpowrotnie i lepiej poświęcić go na rozwój, pasję, czy realizację swoich marzeń. Życie jest naprawdę krótkie, dlatego warto robić rzeczy, które naprawdę mają znaczenie.

1. Ograniczyć telewizję

Wiele osób marnuje swój czas na oglądanie seriali, wiadomości, czy filmów.

2. Ograniczyć media społecznościowe

Na komputerze co chwilę przeglądamy Facebooka, a także sprawdzamy skrzynkę e-mailową.

3. Ograniczyć rozmowy o niczym

Praktycznie codziennie marnujemy swój czas na rozmowy o niczym przy kawie, czy na ławce. Nie wnoszą one nic dobrego do naszego życia.

4. Nie trzeba być perfekcyjny

Czasami ludzie nie mogą zmienić nic w swoim życiu, bo cały czas analizują i dążą do perfekcji. Żeby coś osiągnąć, to musimy po prostu zacząć.

5. Reguła 60 sekund

Doskonałym sposobem na zaoszczędzenie czasu jest reguła „60 sekund”, czyli robienie od razu rzeczy, które zajmą nam maksymalnie 60 sekund.

6. Dbać o jakość snu

Wiele osób marnuje swój czas na bardzo długie spanie i leżenie w łóżku. Dlatego warto kłaść się o tych samych porach i wstawać. Czym dłużej śpimy w dzień, tym jesteśmy bardziej zmęczeni.

7. Spędzać efektywnie czas

Wolny czas warto spędzać w taki sposób, w jaki lubimy. Można wybrać się na spacer z rodziną, spacer z psem, czy poczytać książki. Jednak najczęściej siedzimy na komputerze i marnujemy swój czas, przeglądając blogi, czy kanały na YouTube.

 

Jedno życie mamy, więc trzeba sięgać tam, gdzie wzrokiem nie sięgamy!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *