Jak przetrwać zimową sesje? Tajemne porady

Wkrótce dla studentów zaczyna się koszmarny okres, czyli sesja zimowa, którą trzeba zdać, by przejść na kolejny semestr. Większość będzie zarywać noce nad książkami, ponieważ nie uczyli się systematycznie. Jak można poradzić sobie z natłokiem obowiązków i stresem?

Najlepszym rozwiązaniem jest zaplanować sobie czas na przyswajanie materiału z każdego przedmiotu. W najlepszej sytuacji są osoby, które chodziły na wszystkie zajęcia i systematycznie się uczyli.

Sesja nie jest straszna

1. Nie przekładaj niczego, rób wszystko od razu
Nie należy odkładać wszystkiego na ostatnią chwilę. Lepiej poświęcić codziennie dwie godziny na naukę niż uczyć się przez cały dzień i noc.

2. Wysypiaj się
Dla regeneracji organizmu sen jest bardzo ważny, dlatego powinnyśmy spać min. 6-8 godzin.

3. Zdrowa dieta dla mózgu
Podczas nauki powinniśmy się zdrowo odżywiać. Posiłki spożywać o stałych porach. Ważne są warzywa, owoce, a także orzechy włoskie które doskonale wpływają na korę mózgową. Zły wpływ na zdrowie mają fast-foody, słodycze, energetyki i napoje energetyczne. Te ostatnie możemy zastąpić sokami owocowymi.

4. Zaplanuj dokładnie dzień
Mało który student wytrzyma cały dzień nad książkami, dlatego warto przygotować sobie rozpiskę i wydzielić czas na przyjemności oraz naukę. W ciągu dnia powinnyśmy także wybrać się na krótki spacer, żeby dotlenić mózg.

5. Integracja z grupą
Na studiach bardzo ważna jest praca z grupą. Warto się gdzieś spotkać albo zrobić sobie wspólne miejsce w sieci, np. grupę na Facebooku, czy forum internetowe na którym będziemy się dzielić materiałami. Trudno jest opracować wszystkie zagadnienia samodzielnie na egzamin. Dlatego warto podzielić zadania na kilka osób. Szybciej opanujemy wtedy materiał, bo nie będziemy musieli tracić czasu na nudne przepisywanie regułek.

6. Odpocznij przed egzaminem
Popołudniowy dzień ostatniego dnia przed egzaminem warto spędzić na odpoczynku. Lepiej pójść spać, niż zarywać noc. Wiedza w mózgu sama się usystematyzuje.

7. Skup się tylko na nauce
Przy nauce zwłaszcza na komputerze można bardzo szybko rozproszyć swoją uwagę, dlatego warto na ten moment odłączyć internet i wyłączyć telefon. Można to zrobić poprzez specjalną aplikację, która odetnie internet na wyznaczony czas. Nie pochłoną Cię już newsy z Facebooka, czy Instagrama.

8. Nie stresuj się
Stres przed egzaminem dotyka prawie każdego, ale warto podejść do niego spokojnie, bo każdy ma przecież dwa terminy i komis. Jeśli nie uda się zdać w pierwszym, to nic się nie stanie. Na drugim na pewno dasz radę. Zapoznaj się teraz ze stoicką teorią:

“Spokój nie może być osiągnięty przez ludzi innych niż ci, którzy osiągnęli wcześniej stabilną i silną moc osądu – reszta ciągle upada i powstaje w swoich decyzjach, miota się na przemian w stanie odrzucenia i w stanie akceptowania rzeczy. Jaki jest powód tego chodzenia w przód i w tył? Jest tak, ponieważ nic nie jest dla nich jasne i polegają oni na najbardziej niepewnym przewodniku – powszechnej opinii.”

Seneka (Moral Letters, 95.57b – 58a)

Na koniec pozostaje mi życzyć Czytelnikom samych piątek w indeksie! Powodzenia!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *