Jak wyrobić dobre nawyki?

Każdy z nas ma jakieś nawyki, z których jedne są lepsze, a drugie gorsze. Jednak psycholodzy udowodnili, że każdy z nas może wyrobić sobie nawyk. Nawet taką zautomatyzowaną czynność nabytą w wyniku regularnych ćwiczeń możemy wyrobić u każdego zwierzaka. Arystoteles powiedział, że: „Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość zatem nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem.”

Nawyk to wyuczony składnik zachowania utworzony przez świadome uczenie się, poprzez zamierzone z góry ustalenia. Dlatego nawyki należy wprowadzać bardzo powoli. Czasami trwa to kilka miesięcy. Najlepiej stworzyć sobie długotrwały plan, w którym zadania podzielimy na małe kroki. Będziemy je wykonywać systematycznie każdego dnia. Jak to zrobić? Jeśli chcesz schudnąć, to wyrób w sobie nawyk regularnych treningów. Jeśli chcesz lepiej pisać, to pisz codziennie przez 30 minut. W ten prosty sposób uda się wyrobić pozytywne nawyki.

Jak wyrobić w sobie dobre nawyki?

how-form-stick-good-habits

1. Określ dokładnie nawyki.

Ustal konkretnie nawyki, zapisz je na kartce i codziennie przestrzegaj zasad. Po jakimś czasie wejdzie on nam w krew i nawet nie będziemy się zastanawiać, jak będziemy robić daną czynność.

2. Wykonuj nawyk codziennie przez miesiąc.

Jeśli chcemy, żeby wprowadzenie nawyku było skuteczne, to należy ustalić stałą godzinę, a dodatkowo ustawić w telefonie cykliczny budzik. Daną czynność warto wykonywać codziennie, nawet jak źle się czujemy. Musimy wytrwać, aż nawyk wejdzie nam w krew.

Walking-Dog

3. Nie skacz na głęboką wodę.

Wykonywanie danej czynności zacznij powoli. Jeżeli postanowisz biegać, to nie poświęcaj od razu na to godzinę, tylko pięć minut, a systematycznie wydłużaj czas. Wcześniej przygotuj się także do wykonania danego zadania. Kup odpowiedni strój do ćwiczeń, czy książki do nauki języka angielskiego.

4. Monitoruj swoje sukcesy.

Czynności wykonuj codziennie, zapisuj swoje sukcesy w notatniku. Jak Ci się uda dotrzymać postanowień, czy pobić rekord, to zafunduj sobie jakąś nagrodę, np. obejrzyj serial, czy zjedz czekoladę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *