Joga – czemu jest taka magiczna? Zacznij ćwiczyć!

Joga jest jedną z najstarszych tradycji samodoskonalenia, uważana nawet za system filozofii, który zajmuje się związkami pomiędzy ciałem a umysłem. Sama w sobie jest stylem życia. Ludzie, który ją praktykują, są zazwyczaj osobami pełnymi miłości, współczucia, mądrości, emanują dobrocią, siłą, motywują innych. Może ją praktykować każdy, niezależnie od wieku, wagi, czy wyznania. Myślę, że dlatego w ostatnim czasie zrobiła się taka modna.

Jak trenować?

Większości joga kojarzy się z nudnymi, monotonnymi zajęciami, ale tak nie jest. Dostępnych jest jej bardzo dużo odmian i każdy musi znaleźć coś dla siebie. Na powolnym wykonywaniu ruchów polega hatha joga, ale bardziej dynamiczna jest ashtanga, czy kundalini. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z zajęć, to warto poszukać nowej techniki, czy zmienić nauczyciela. Ludzie są różni i nie każdy nam podpasuje.

Moja przygoda z jogą zaczęła się kilka lat temu. Wybrałam się na darmowe warsztaty i zakochałam się w tym sporcie. Po pierwszych zajęciach byłam bardzo zmęczona, ale i szczęśliwa. Czułam się spełniona i od razu wiedziałam, że to coś dla mnie. Obecnie jogę trenuję w domu, bo nie mam czasu jeździć do szkoły ale na YT jest dostępnych mnóstwo filmików, które Was zainspirują.

Ćwiczenia czynią mistrza

W dużym skrócie najpierw wykonuje się pozycje, tzw. asany, a potem przez dziesięć minut trwa przerwa relaksacyjna, która kończy się to medytacją. Dzięki temu joga bardzo wycisza organizm.

Podczas nauki, zwłaszcza samodzielnej w domu przy filmach instruktażowych na początku możemy się przerazić, ale jeśli będziemy regularnie robić podstawy, to nasze ciało nabierze nowych umiejętności i będziemy mieć większe możliwości. Przecież od razu nikt nie będzie rozpoczynał swojej przygody od stania na głowie. Najpierw nasze ciało musi się przyzwyczaić i rozciągnąć.

Osoby, które regularnie ćwiczą jogę, odczuwają, że uwalnia ona ich ze stresu. Poprawia jasność umysł, a także kondycję fizyczną. Wzmacnia nawet układ nerwowy, immunologiczny, czy hamuje procesy starzenia.

Jak często ćwiczyć?

Na początku ćwiczyłam 15 minut jogi co trzy dni. Gdy udało mi się wejść w rytm, to zaczęłam trenować codzienne po 20 minut. Ważne jest, żeby ćwiczyć krócej, a częściej.

Poniżej udostępniam zbiór filmików, które są idealne na początek. Wybierz sobie ulubiony i ćwicz codziennie. Przekonasz się, jakie to cudowne zajęcie. Więcej na temat jogi możesz przeczytać tutaj na blogu i na tym portalu poświęconym wyłączne temu zagadnieniu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *