Nie jestem na tyle bogata, by kupować tanie rzeczy

Obecnie trwają wyprzedaże, ludzie kupują w galeriach handlowych masę rzeczy, często bezmyślnie. Na obniżone rzeczy o 30% rzucają się, jakby rozdawali coś za darmo. Zapominają chyba o tym, że zakupy można robić przez internet w zaciszu domowym.

Kupuj raz a dobrze

Włoskie przysłowie mówi o tym, że „Nie stać mnie na tanie rzeczy”, dlatego jeżeli chcemy ładnie wyglądać powinnyśmy skupić się na wyrobieniu własnego stylu. Każdy może dobrze wyglądać, jeśli posiada podstawową wiedzę z zakresu wykonania materiałów i zna odpowiednie materiały. Pamiętać musimy także, że jakość nie zawsze idzie w parze z ceną.

Niestety konsumenci zazwyczaj wybierają tańsze towary, ponieważ w mniejszym stopniu odbija się to na naszym budżecie. Produkty droższe często funkcjonują dobrze przez wiele lat, ale i tak kupujemy tańsze rzeczy, bo wydatek ten mniej odczuwamy po kieszeni. Popadamy w pułapkę konsumpcjonizmu, bo kupujemy tani produkt, który szybko się niszczy, a potem znowu wydajemy na niego pieniądze.

Przykładowo jeśli chcemy zaoszczędzić pieniądze, to możemy kupić raz jedne buty za ok. 700 zł, a użytkować je będziemy intensywnie przez 5 lat lub nawet więcej. Przez ten czas się nie rozkleją.

Tak samo jest z koszulami, droższa bluzka wykonana z wysokiej jakości bawełny będzie lepiej znosić częste pranie, nie straci koloru ani się nie zmechaci. Niektóre rzeczy nie wychodzą w ogóle z mody, dlatego warto zainwestować w nie raz, a dobrze. Będzie to naprawdę wielka oszczędność czasu rozłożona w czasie.

Na wyprzedażach możemy także kupić ubrania i buty wysokiej jakości w atrakcyjnych cenach. Niektóre są nawet przecenione o 50 % czy 70%. Wiadomo, że zapłacimy więcej za ten produkt niż kupiony w zwykłej sieciówce, nawet bez promocji.

Powoli podejmować decyzje

Większy problem może być przy materiałach budowlanych, czy elementach konstrukcyjnych. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że kupione materiały słabej jakości i w niskiej cenie np. w hipermarketach mogą wiązać się z szybszym zepsuciem. Nie są one trwale i wytrzymałe, a ich wybór jest ryzykowny i nawet może zagrażać życiu.

Najwyższy czas na to byśmy zauważyli, że wciąż nie jesteśmy na tyle bogatym społeczeństwem, by nas stać na tanie towary. Dlatego lepiej kupić jeden raz coś droższego z renomowanej firmy i mieć to przez wiele lat, niż kupować co chwilę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *