Otaczające nas śmieci

Gdy zniknął śnieg, ukazała się nam warstwa śmieci, która otacza naszą okolicę. Pomimo tego, że od zimy minęło już kilka miesięcy, to jest ich więcej w lasach, czy na łąkach. Minusem jest to, że na spacerach nie możemy się cieszyć z podziwiania przyrody, tylko musimy uważać, żeby nie wejść w szkło.

Problem ze śmieciami

Nasze oczy przyzwyczaiły się już do butelek po napojach, papierów, foliowych torebek, które pojawiają się na plażach, czy nad stawami. W lasach pojawiają się dzikie wysypiska, na których znajdziemy stare meble, zniszczone sprzęty AGD, opony samochodowe, czy odpady po remontach. Dziwne, że tak się nadal dzieje, ponieważ w maju 2013 roku zaczęła obowiązywać ustawa, która zobowiązała każdego obywatela do odprowadzania opłaty za wywóz śmieci, niezależnie od ich objętości. Niestety niektórym nadal chce się wywodzić śmieci do lasu, np. z przyzwyczajenia.

Śmieci pozostawione w lasach są bardzo niebezpieczne, ponieważ stanowią zagrożenie dla zwierząt, a niektóre odpady mogą być szkodliwe dla środowiska. Jedna bateria może skazić nawet kilkaset litrów wody gruntowej.

Co możemy zrobić?

W naszym kraju działa Fundacja „Brudno Tu”, w której Polacy wspólnymi siłami mogą tworzyć mapę dzikich wysypisk. Ułatwia ona służbom lokalizowanie i usuwanie śmieci. Do tego celu możemy wykorzystać aplikację mobilną LocalSpot. Wystarczy zrobić zdjęcie zaśmieconemu miejscu, wybrać kategorię „Akcja #BrudnoTu” i kliknąć przycisk „dodaj”. W ciągu kilku sekund nasze zgłoszenie trafia do urzędu gminy. Co więcej, możemy zrobić to w pełni anonimowo, bez konieczności logowania. Wszystkie zgłoszenia pojawiają się także na mapie, a każdy użytkownik może je zobaczyć, skomentować.

My, jako jednostka także możemy się postarać o produkcje mniejszej ilości śmieci. Zamiast kupować wodę butelkowaną, możemy zainwestować pieniądze w filtr z renomowanej firmy i pić wodę z kranu. Warzywa i owoce możemy kupować w pobliskim warzywniaku na wagę i nie brać reklamówki foliowej. Kaszę, czy ryż warto kupować w kilogramowym opakowaniu, a nie w stu gramowych, plastikowych woreczkach.

Wiele śmieci możemy też ponownie wykorzystać, np. słoiki po dżemach, czy ogórkach. Możemy do nich coś wsypać albo umieścić w nich przetwory. Natomiast do papierowej torby po chlebie można zapakować kanapki do szkoły, czy pracy.

Dbajmy o otaczającą nas zieleń. Jak tego nie zrobimy teraz, to nasze przyszłe pokolenia będą nas przeklinać, ponieważ z powierzchni ziemi znikną piękne, zielone lasy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *