Recenzja książki – Mężczyźni są z marsa, kobiety z wenus

Kilka dni temu przeczytałam książkę, pt. „Mężczyźni są z marsa, kobiety z wenus”. Uważam, że jest to świetny poradnik, zwłaszcza dla osób, które są w związku. Autor-John Gray jest ekspertem w dziedzinie związków międzyludzkich, ponieważ przez ponad trzydzieści lat był terapeutą małżeńskim. Autor wie, że ciężko stworzyć szczęśliwy związek, dlatego radzi, co ludzie mogą zrobić, żeby zbudować harmonijną relację.

13-05-05 ksiazka

Początek książki terapeuta rozpoczyna ciekawym stwierdzeniem: „Przed wiekami Marsjanie i Wenusjanki spotkali się i zakochali w sobie. Dzięki temu, że szanowali i akceptowali swoje odrębności, udało im się stworzyć szczęśliwe związki. Potem jednak przybyli na Ziemię i zapomnieli, że pochodzą z różnych planet. Od tej pory nie potrafią dogadywać się tak, jakby chcieli, ani stworzyć szczęśliwych i satysfakcjonujących związków” Wspomnę jeszcze, że książkę czyta się bardzo przyjemnie, ponieważ styl pisania jest lekki, przeplatany prawdziwymi historiami z jego małżeństwa, a także pacjentów oraz przyjaciół lekarza.

Miłość wszystko naprawia

Każdy w związku potrzebuje miłości, ale właśnie niezrozumienie odmiennych zachowań prowadzi do konfliktów. Kobiety i mężczyźni trochę inaczej myślą, mają inne potrzeby emocjonalne. Przez to nie potrafią nawzajem sobie pomóc. Dlatego umiejętność porozumiewania się z partnerem jest podstawą współżycia. Autor dokładnie opisuje w książce, jak wygląda wnętrze kobiet i ich stosunek do mężczyzn i na odwrót-psychika mężczyzn i ich stosunek do kobiet.

DSC04417

♥ Kobiety potrzebują troski, zrozumienia, poświęcenia, szacunku, zapewnienia i uznania. Natomiast mężczyźni – zaufania, akceptacji, doceniania, aprobaty, zachęty, podziwu.

♥ Mężczyźni z radością służą kobiecie, ale pragną być za to doceniani. Kobiece narzekania odbierają jako atak na własną nieudaczność.

♥ Kobiety odczuwają obawę przed braniem, a mężczyźni boją się dawać.

♥ Kiedy kobieta ma problem, chciałaby o nim opowiedzieć, zostać wysłuchaną oraz przytuloną.

♥ Kiedy mężczyzna ma problem, wchodzi jakby do jaskini i chciałby, żeby pozwolono zająć się mu swoimi sprawami, które pomagają mu odreagować stres, np. granie na komputerze, czytanie. Kobieta powinna wtedy wspierać mężczyznę, nie krytykować, nie pomagać, nie podsuwać własnych rozwiązań, nie męczyć go pytaniami dotyczącymi jego uczuć, nie żałować go, nie siedzieć pod drzwi jaskini oczekując jego wyjścia. Wystarczy okazać mu miłość i akceptację.

♥ Kobiety w związku dążą do bliskości emocjonalnej poprzez rozmowę i zwierzenia, mężczyźni natomiast poprzez działania. Tym działaniem dla nich może być seks, tymczasem wielu z nich nie ma pojęcia o tym, że większość kobiet nie traktuje go jako formy komunikacji. Kobiety wolą mówić o uczuciach.

♥ Autor wymyślił ciekawą metodę na radzenie sobie z kłótniami w związku. Jeśli w stosunku do partnera żywi się negatywne uczucia i zależy nam na tym, żeby nie doszło do kłótni, to warto napisać list miłosny. Mamy wyrazić w nim nasze uczucia miłości, żalu, strachu, smutku, a także napisać, co chcielibyśmy usłyszeć od partnera.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *