Recenzja książki „Mówiąc inaczej”

Niedawno miałam przyjemność za darmo przeczytać książkę, pt. „Mówiąc inaczej” w ramach akcji Czytaj.pl. Książkę napisała Paulina Mikuła, która prowadzi także kanał na YouTube o tym samym tytule. Subskrybowany jest on przez 200 tysięcy osób. Autorka z wykształcenia jest absolwentką polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim.

mowiac_inaczej2

Polski nie jest taki straszny

Nigdy nie miałam większych problemów z językiem polskim, ale szkołę ukończyłam już dawno i chciałam przypomnieć sobie kilkanaście zasad. Pomimo tego, że czytałam ją na telefonie, to bardzo szybko sprawnie mi to szło. Niemal 300 stron pochłonęłam w dwa wieczory. Dzięki niej przypomniałam sobie podstawową wiedzę, a także taką, o której zupełnie zapomniałam.

W książce autorka przedstawia najczęściej popełniane błędy przez Polaków, zarówno w mowie, jak i w piśmie. Nie jest ona nudnym poradnikiem, tylko napisana lekko, przejrzyście, ze wplątanymi, zabawnymi komentarzami. Dlatego trafi nawet w gust młodych odbiorców. Książka jest wydana przejrzyście, z czytelnymi rozdziałami, które rozpoczynają się od interesujących cytatów. Na końcu dostępne są testy, które szybko zweryfikują wiedzę, a także ją utrwalą.

Poruszony jest także temat ortografii i okazuje się, że nie jest ona czarną magią i nie można na siłę udawać dyslektyka z powodu swojego nieuctwa.

„Jak się nauczyć ortografii? Trzeba czytać! Zawsze powtarzał to mój tata. Czytaj, dziecko, gazety, książki, czytaj wszystko, co wartościowe, co najprawdopodobniej zostało solidnie zredagowane, dobrze wydane. Po prostu czytaj. I taka jest prawda! Z książek zapamiętałam wiele słów.”

„Tę” czy „tą”, ja „poszłam”, ale ty „poszedłeś” – czyli z czym Polacy mają największy, odwieczny problem.

„W cudzysłowie”, a nie „w cudzysłowiu”. Nie mówimy „w dupiu”, więc nie mówimy „w cudzysłowiu”. Mówimy „w cudzysłowie”, nawet jeśli tę zasadę mamy w dupie. ”

„Ciężka to może być torba”. Orzech jest twardy do zgryzienia. Jest twardy, bo ma twardą łupinę. Logiczne? Logiczne.”

Książkę polecam wszystkim — kochającym język polski, chcącym się doskonalić, mającym problemy z błędami, a także tym, którzy po prostu chcą się trochę pośmiać. Nie jest to nudna, naukowa pozycja. Przepełniona jest humorem i ironią, dzięki czemu czyta się ją szybko i z przyjemnością. A język warto sobie utrwalić, bo polski jest zaliczany do jednego z najtrudniejszych na całym świecie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *