Uwaga na złodziei czasu

Każdy z nas ma tyle samo czasu, niezależnie od tego, czy jesteśmy znanymi osobami, czy zwykłymi. Od nas zależy, jak go wykorzystamy. Każdego dnia otrzymujemy 86400 sekund. Naszym zadaniem jest doskonale je wykorzystać. Niestety na każdym kroku czyhają na nas złodzieje czasu, które pożerają cenne sekundy.

Co możemy zrobić, by nie dać się okraść? Pamiętaj, że „Czas jest wartościowszy od pieniędzy. Możesz dostać więcej pieniędzy, ale nie możesz dostać więcej czasu” Jim Rohn

Pułapki są w social media, aplikacjach, czy na telewizorze i bardzo często im ulegają. Dlatego trzeba mieć naprawdę dużo motywacji, by tego nie robić. Najlepiej znaleźć swoją pasję i jej poświęcać czas.

Naucz się

Na początku warto zrobić plan, wyznaczyć priorytety i skupić się na tym co najważniejsze. Opanować można techniki zarządzania swoim czasem. U niektórych sprawdza się metoda bycia ciągle zajętym, bo wtedy nie ma się czasu na robienie głupot.

Na początku warto poznać swoje słabości, a potem ćwiczyć swoją silną wolę i rozwijać dobre nawyki. Na co dzień można unikać pokus i nie zniechęcać się po wpadkach. Wyćwiczymy wtedy swoją silną wolę. Możemy także wyłączyć wszystkie powiadomienia w telefonie dzięki temu nie będą nas one rozpraszać. Przy okazji uporządkuj swoje miejsce pracy, posprzątaj w biurku, poukładaj dokumenty. Warto także wszystko usprawnić, zautomatyzować, np. zamiast prowadzić kalendarz książkowy można to robić na komputerze.

Za dobre wykorzystanie czasu warto ustalić sobie jakieś nagrody, np. za pełną wydajność będziesz mógł obejrzeć jeden odcinek serialu.

Pomocne zasady

Zasada 60:40

Najlepiej w organizacji czasu sprawdza się zasada 60:40. Głównym jej założeniem jest, by nie pracować w 100%, ale mieć jakiś bufor odpoczynku. Nikt z nas nie jest w stanie zaplanować dnia co do sekundy, bo zawsze może coś wypaść.

60% czasu to zaplanowane czynności
20% – czynności nieoczekiwane, które wypadły w ciągu dnia
20% – czynności spontaniczne dla relaksu, np. oglądanie serialu

Planowanie kolejnego dnia

Ważnym elementem w procesie zarządzania czasem jest podsumowanie swojej efektywności wieczorem. Każdy także dzień warto kończyć z planem na następny. Nie można odkładać tego na poranek. Dzięki temu odzyskamy kontrolę nad swoim czasem, będziemy mogli cieszyć się wolnym czasem i spokojnie zasnąć. Zamiast zastanawiać się rano co mamy robić, będziemy mogli od razu zacząć pozytywnie dzień.

Zastosowanie tych kilku metod zarządzania czasem pomoże poprawić Ci produktywność. Dzięki temu więcej zarobisz i będziesz mieć więcej wolnego czasu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *