Zamień jednorazowe rzeczy na wielorazowe – zero waste

Ruch zero waste to filozofia, która skupia się na pięciu założeniach – odmawiaj, redukuj, użyj ponownie, przetwarzaj, kompostuj. W dużym skrócie należy odmawiać kupowania produktów zbędnych, przedmioty ograniczyć do minimum, a także inwestować w produkty wielokrotnego użytku. Dzisiaj skupimy się na tych ostatnich rzeczach.

Co możemy używać przez wiele lat?

Ręczniki papierowe goszczą w każdym domu, ponieważ ich użytkowanie jest bardzo wygodne. Wystarczy coś przetrzeć i wyrzucić do kosza. Ale jak się głębiej zastanowimy, czy nie jest to wyrzucanie kasy do śmietnika? Możemy na ten sam sposób używać bawełnianych ściereczek, czy ręczników frotte. A po ubrudzeniu wyprać je w automacie.

Reklamówki foliowe, worki jednorazowe często kupują ludzie przy kasach. Zazwyczaj są one bardzo słabej jakości i w trakcie niesienia zakupów do domu pękają. Czy nie lepiej mieć przy sobie zawsze torbę z materiału? Zajmuje ona mało miejsca, zmieści się do torebki.Większość kobiet na całym świecie stosuje podpaski. W skali życia jest to ogromny koszt, a także wielkie obciążenie dla środowiska. Jednak istnieją rozmaite alternatywy, takie jak zakup kubeczka menstruacyjnego. Kosztuje on zaledwie 100 zł a używać go możemy przez wiele lat. Jeśli nie jesteśmy do niego przekonani, to możemy zakupić wielorazową podpaskę bambusowo-bawełnianą i wielorazowe wkłady do podpaski.

W przypadku dzieci zamiast stosować słynne pampersy można wybrać pieluszki wielorazowe, które są zdrowsze i bardziej ekologiczne. Zakupić wystarczy około 20 pieluszek i wystarczą one aż do końca pieluchowania. Poza tym decydują się na jednorazowe przy jednym dziecku produkuje się 1,5 tony śmieci na rok. Zaoszczędzić można jeszcze więcej, bo zadbane pieluszki można potem sprzedać.

Jedzenie zazwyczaj pakujemy w woreczki śniadaniowe, które potem wyrzucamy, a możemy zainwestować pieniądze w plastikowe lunboxy. Są one bardzo tanie, zamykane i możemy je zabierać ze sobą na wycieczki albo do pracy. Mają one nawet wbudowane plastikowe sztućce. Świetne zmieści się do nich np. sałatka.

Zamiast nosić ze sobą plastikowe butelki, czy kupować od razu w sklepie wodę gdy zachce się nam pić, możemy zabierać ze sobą plastikową butelkę albo bidon. Jeszcze lepiej będzie, jak do środka będziemy nalewać wodę z kranu.

Gdy kupujemy na stacji benzynowej kawę, to nie musimy za każdym razem brać jednorazowego kubka, tylko do napełnienia podać plastikowy kubek na kawę. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie. Poza tym możemy także kawę zabrać ze sobą zawsze z domu i mieć uprzyjemniony dojazd do pracy.

Jednorazowe rurki bardzo zanieczyszczają świat, zwłaszcza oceany. Zakupić możemy metalowe słomki, które kosztują grosze, a posłużą nam naprawdę wiele lat.

Większość z nas podczas zmywania makijażu stosuje jednorazowe płatki kosmetyczne, a możemy przecież zakupić wielorazowe płatki kosmetyczne bambusowe. Są one tańsze w użyciu, miłe dla skóry, ekologiczne, można je wyprać w automacie lub ręcznie. Tak samo jest z jednorazowymi wkładkami laktacyjnymi. Po co je kupować, jak można kupić wielorazowe i mieć 5 par na cały okres karmienia piersią. Są one wykonane z bawełny lub bambusa, maja właściwości oddychające – taniej, oszczędniej i przyjemniej.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *