3 sposoby na mądre wychowanie dziecka

Donald Woods Winnicott był z wykształcenia brytyjskim pediatrą i psychologiem dziecięcym. Interesował się psychoanalizą niemowląt i małych dzieci. Zdobył dużą popularność w BBC w programach na temat problematyki rozwoju dziecka. Napisał wiele popularnych książek.

Jak wychować małego człowieczka?

Owy specjalista twierdzi, że: „nie musimy i nie jesteśmy w stanie być idealnymi rodzicami. Ale możemy być wystarczająco dobrzy dla naszych dzieci”. W swoich przemówieniach udowodnił, że niektórzy rodzice źle wychowują swoje dzieci.

Jeśli posiadacie lub planujecie dzieci, to warto zastosować się do Jego wyjątkowych rad i zapamiętać je na całe życie.

1. Pozwól dziecku się złościć. Ma prawo czuć złość i nie może jej w sobie tłumić. Nie można reagować na dziecko własną złością. Najlepiej zachować stoicki spokój. Pokazujemy wtedy, że dany powód furii nie jest dobry, a mały osobnik może się zastanowić nad swoim zachowaniem i przyznać nam rację. Gdy zareagujemy krzykiem, to utwierdzi go to w przekonaniu, że ma rację i wygrał.

2. Pilnuj, żeby dziecko nie było za grzeczne. Nadmiernie grzecznie dzieci to wychowankowie rodziców, którzy nie potrafią tolerować złych zachowań i wymagają stuprocentowego posłuszeństwa. Takie ustawione dzieci mniej psocą, ale prowadzi to do wytwarzania przez dziecko fałszywego ja, które zostaje z nim przez całe życie. Dorośli, którzy są nadmiernie grzeczni, są później ulegli, nieśmiali, pomimo że są niby dobrze wychowani. Odbywa się to kosztem tłumienia prawdziwych instynktów, pragnień i wewnętrznych potrzeb. Pozbawieni są po prostu kreatywności.

3. Warto bawić się z dzieckiem, jak i przez całe życie. Zabawa pozwala nam wszystkim po prostu być. Kiedy się bawimy, jesteśmy prawdziwi, żywi, skoncentrowani i zainteresowani tym, co robimy Uwalniamy wtedy nasze wnętrze.

Przeczytać warto książki doktora, żeby zapoznać się z dalszą teorią. Większość pozycji w księgarniach jest już niedostępna, ale możemy je wypożyczyć z biblioteki.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *