Co daje dzieciom natura?

Obcowanie z naturą przynosi bardzo wiele zalet. Jest to szczególnie ważne w okresie dzieciństwa, dlatego każdy rodzic powinien postarać się o to, by je wychować w kontakcie z przyrodą.

Każdy z nas rodzi się bliski naturze, a nie technologii, dlatego warto dziecko jak najdłużej trzymać z dala od przedmiotów elektronicznych. Niech od małego pokocha ono zew natury. Dzieci bardzo szybko uzależniają się od telefonów, telewizorów, czy komputerów. Czas na łonie natury można spędzić aktywnie i takie zabawy pobudzają wyobraźnię, kreatywność, a nawet wzmacniają układ odpornościowy. Na spacerach możemy także uczyć dzieci np. poprzez obserwację fauny oraz flory.

Dlaczego warto?

Obcowanie z przyrodą wspiera naturalny rozwój dziecka, pomaga budować osobowość i rozwija zainteresowania. Stymuluj wszystkie zmysły jednocześnie. Naukowcy udowodnili, że takie obcowanie jest ważne dla rozwoju fizycznego, jak i duchowego. Dlatego każdego z nas ciągnie do natury – sadzimy drzewa w ogrodzie, w domu uprawiamy zioła, czy posiadamy zwierzęta. Oderwanie od przyrody jest szkodliwe dla naszego zdrowia.

Na spacerach warto nauczyć dziecko obserwować świat, np. podziwiać piękną kaczkę, czy pszczołę. Dzieci z natury są bardzo ciekawe, a przyroda w życiu każdego odgrywa bardzo ważną rolę. Przy okazji możemy nauczyć dziecko słuchać takich dźwięków, jak śpiew ptaków, szum wody, szelest liści. Bardzo one stymulują rozwój dziecka.

Spacery na łonie natury wzmacniają także więzi rodzinne i społeczne. Od zawsze wiemy, że dzieci lubią naśladować dorosłych. Dlatego czas spędzony w ten sposób niech będzie tradycją, a nie tylko rzadką okazją do kontaktów. Wspólne spacery po lesie, parku, czy w górach mogą być bardzo ciekawe i atrakcyjne.

Badania wykazały, że kontakt z naturą obniża poziom stresu już w ciągu 5 minut, dlatego taki rytuał na spacerze będzie idealną opcją zarówno dla dorosłego, jak i dziecka. Dlatego uczmy dzieci poszanowania do przyrody, pokażmy im jakie prawa rządzą w tym świecie. Dzięki temu będą wiedziały skąd się bierze mleko.

Przebywanie w kontakcie z psami, ptakami, kotami wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, redukuje stres. Dzieci, które mają kontakt ze zwierzętami od najmłodszych lat szybciej się rozwijają.

Żeby odbudować swój kontakt z naturą nie musimy od razu wyjeżdżać w daleką podróż, wystarczy wybrać się do pobliskiego lasu, czy parku. Nawet obserwowanie ptaków będzie cudownym przeżyciem. Przestaniemy w końcu wpatrywać się w telewizor, czy telefon, a odpoczniemy na łonie natury.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *