Jak przetrwać upały?

W tym roku mamy bardzo ciepłe „lato”, które tak właściwie się jeszcze nie zaczęło. Nie było w ogóle przejścia z zimy na ciepłą wiosnę, tylko od razu mogliśmy wskoczyć w krótkie spodenki i sukienki. Temperatura na zewnątrz osiąga około 30 stopni. A kalendarze lato mamy dopiero za miesiąc. Ciekawe co nam ono przyniesie.

Kolejne miesiące także mogą być bardzo ciepłe, przed sobą mamy czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień. Dlatego warto zastanowić się nad tym, co możemy zrobić, żeby przetrwać upały, bo dla większości ludzi są one bardzo męczące. Zwłaszcza dla starszych, kobiet w ciąży i mieszkańców bloków na ostatnim piętrze. Niestety nie każdego stać na zakup klimatyzatora.

Sposoby na żar z nieba

Wiatrak

Pomocnym urządzeniem na obniżenie temperatury w mieszkaniu będzie zakup wiatraku. Kosztują one zaledwie około 60 zł a mogą nam umilić siedzenie w czterech ścianach, czy nawet sen w nocy. Podmuch wiatru zapewnia zimne powietrze, które będzie dla nas wybawieniem.

Wietrzenie mieszkania

W wielki upał otwieranie okien w mieszkaniu nie jest dobrym pomysłem, bo do środka wpadnie ciepłe powietrze. Najlepiej z wietrzeniem wstrzymać się do wieczora, gdy na zewnątrz jest chłodniej. Możemy zrobić przeciąg na całą noc. Rano powinnyśmy je zamknąć i zasłonić zasłony, czy opuścić rolety.

Zaciemnienie okien

Zasłonięcia wymagają zazwyczaj okna od strony południowej. Idealnie sprawdzą się zasłony, rolety zewnętrzne albo wewnętrzne. Jasne kolory odbijają światło.

Jak dbać o ciało?

Samem sobie podczas upałów także powinnyśmy dogodzić. Pomocne będą:

Zimne okłady – kompresy można przykładać na kark albo na głowę.
Chłodny prysznic – kilka minut pod chłodnym strumieniem obniży temperaturę ciała i przyniesie ukojenie. W ciągu dnia można też moczyć stopy w zimnej wodzie.
Odpowiednie ubranie – podczas upałów warto ubierać cienkie, bawełniane albo lniane ubrania w jasnych kolorach. Nie należy zapominać o odpowiednim nakryciu głowy.


Nawodnienie organizmu – codziennie należy pić minimum 3 litry wody, ponieważ wydzielana jest z potem. Przy odwodnieniu organizmu ludzie są narażeni bardziej na udar mózgu.


Stosować krem z filtrem – wychodząc na zewnątrz powinniśmy nakładać na ciało krem z mocnym filtrem.

W samochodzie

Należy włączyć klimatyzację – najlepiej ustawić ją na temperaturę niższą od tej na zewnątrz. Jeśli samochód nie jest w nią wyposażony, to warto jeździć z otwartymi oknami.

Auto warto parkować w zaciemnionych miejscach. Użyć możemy także aluminiowej folii, która odbije promienie słoneczne i dzięki temu nie zostanie środek mocno nagrzany.

W samochodzie nie powinnyśmy zostawiać także zamkniętych dzieci i zwierząt, ponieważ wewnątrz pojazdu temperatura może dochodzić do 90 stopni.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *