Jak znaleźć pierwszą pracę?

Po wakacjach bardzo dużo osób będzie szukać pierwszej pracy, ponieważ rozpoczynają studia i będą chcieli zdobyć trochę groszy na swoje potrzeby. Niektórzy pewnie po zakończeniu edukacji nie chcą jej dalej kontynuować, tylko pragną się usamodzielnić.

Znalezienie pierwszej pracy zwłaszcza dla osoby bez żadnego doświadczenia może być bardzo trudne. Pracodawcy mają bardzo dużo wymagań – chcą mieć ukończone studia, perfekcyjną znajomość języka obcego, doświadczenie. Jednak nie ma co się załamywać, pierwszą posadę uda się na pewno zdobyć jeśli się postaramy.

Oczywiście możemy aplikować na stanowiska z wielkimi wymaganiami, a nuż się uda. Dla niektórych ważne jest to, co reprezentujesz i jakim jesteś człowiekiem. Bez znajomości też się uda, trzeba tylko w siebie uwierzyć.

Co zrobić?

Żeby znaleźć pierwszą pracę, trzeba się odważyć. Można ją nawet znaleźć ot tak z ulicy. Możemy wejść np. do firmy z ulicy i zapytać się o wolną posadę. Jak będziemy mieli szczęście, to zapytają nas kim jesteś, co robisz.

Przygotuj ciekawe, najlepiej graficzne CV i portfolio. Wyróżnisz się wtedy pośród kandydatów i pracodawca Cię zauważy. Ponadto przeglądaj codziennie ogłoszenia i wysyłaj swoje dokumenty. W wolnym czasie możesz się uczyć nowych rzeczy i zdobywać doświadczenie. Dzięki temu będziesz atrakcyjniejszy dla pracodawcy. Czasami wystarczy chęć rozwoju.

W większości przypadków pierwszą pracę, staż, czy praktykę można znaleźć bez żadnego doświadczenia. Obecnie na rynku jest ogromne zapotrzebowanie i brakuje rąk do pracy.

Jak poprawić swoją pozycję na rynku?

1. CV jest naszą wizytówką, od tego dokumentu zależy, czy zaciekawimy swoją osobą przyszłego pracodawcę. W internecie znajdziemy mnóstwo wzorów graficznych, z których możesz skorzystać. Liczy się każdy element – zdjęcie, e-mail, doświadczenie zawodowe itd.2. Sprzedaj się – postaraj się zaciekawić sobą pracodawcę, dlatego warto inwestować w siebie, chodzić na kursy, szkolenia. Trzeba pokazać, że się starasz i uczysz się nowych rzeczy.

3. Bierz udział w szkoleniach – obecnie w internecie jest mnóstwo darmowych szkoleń i kursów prowadzonych przez specjalistów. Ponadto w każdym mieście organizowane są szkolenia z różnych urzędów finansowane przez Unię Europejską. Czytać możemy także książki kupione używane albo wypożyczone z biblioteki. Można także skorzystać z Google Scholar.

Jeśli mamy odłożonej trochę gotówki, to możemy skorzystać z płatnych szkoleń. Pamiętaj, że w ten sposób podniesiesz swoje kwalifikacje.

4. Zdobywaj doświadczenie – w wolnym czasie możesz brać udział w wolontariatach, praktykach, czy organizacjach studenckich.

Jak znaleźć pracę?

Jeżeli zadbaliście już o swoje CV, jak i zdobyte doświadczenie, ukończone kursy, to możemy przejść dalej do szukania pierwszej posady. Jak to zrobić?

W sieci jest bardzo dużo portali z ogłoszeniami na których zamieszczanych jest codziennie mnóstwo nowych ogłoszeń. Musimy postarać się o to, żeby zaglądać na nie regularnie, ponieważ możemy przegapić jakąś ciekawą ofertę. Możemy także zainstalować aplikację mobilną na telefonie, wtedy o każdej porze będziemy mogli sprawdzać nowe oferty. Ciekawą możliwością jest także wybranie się na targi pracy, ponieważ można poznać na nich pracodawców albo zapoznać się z ofertą firm.

Żeby znaleźć pierwszą pracę, to nie można bać się aplikować. Trzeba próbować. Nic nas to nie kosztuje, stracimy tylko trochę czasu, a możemy zyskać wiele. Może nie uda się za pierwszym razem, ale prędzej, czy później każdy znajdzie coś dla siebie. Pamiętaj tylko, żeby nie skupiać się wyłącznie na przeglądaniu ofert, ale także na poszerzaniu wierzy. Wielkim twoim atutem może być wiedza, chęci i entuzjazm. Wszystkiego może nauczy Cię przyszły pracodawca.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *