Jakie kupić dziecku zwierzątko?

Rodzice często zastanawiają się, jakiego kupić zwierzaka dziecku. Dom bez zwierząt jest nudny i prędzej, czy później dziecko będzie chciało jakieś zwierzątko. W sklepach zoologicznych mamy ich wielki wybór. Wystarczy tylko wejść, a można wyjść z kimś. Lepiej tak nie robić, ponieważ decyzja o zakupie musi być przemyślana. Zwierzę w domu ma być kochane przez wszystkich domowników, a nie, jak się znudzi po kilku miesiącach, wyrzucone na śmietnik. Bądźmy rozsądnymi konsumentami i nie róbmy tak!

Prośby dziecka

Jak wejdziemy z dzieckiem do sklepu, to będzie namawiało nas na zakup chomika, myszki, szczura, królika, papugi, myszoskoczka, koszatniczki, rybki, wiewiórki. Jak zobaczy u kogoś psa i kota, to też o nich zamarzy. Nie ulegajmy łatwo dziecku, bo w domu będziemy mieli zwierzyniec. A cała opieka spadnie na nas, jako rodziców. Będziemy musieli sprzątać zwierzakowi, kupować jedzenie itd. Co zrobić w tym wypadku, jak dziecko nas poprosi? Należy podejść do tego spokojnie i rozsądnie. Na początku trzeba porozmawiać, poczytać poradniki w internecie, obejrzeć filmy na YT. Kupmy jedno zwierzątko, a ewentualnie potem drugie.

Chomik

IMG_8356

Większość rodzicom dzieciom kupuje gryzonie. Uważają, że te zwierzęta są bezproblemowe, ponieważ są małe, a klatka zajmuje niewiele miejsca. Poza tym najczęściej są przyjacielsko nastawione do dzieci. Nie wymagają wielkiej opieki. Wystarczy nasypać im trochę jedzenia i posprzątać klatkę. Sama miałam chomika i miło go wspominam, ale drugi raz nie zdecydowałabym się na zakup. Chomiki bardzo krótko żyją, maksymalnie trzy lata. Niektóre dzieci będą przeżywać mocno jego śmierć. Z jednej strony jest to dobra nauka dla dziecka. Możemy sprawdzić, jak będzie zajmowało się zwierzakiem, czy mu się nie znudzi i nauczymy go miłości do innych istot. Porównując wady i zalety, to te drugie przeważają. Czy kupić? Jestem na TAK!

Królik

_DSC4348

Króliki mają wiele podobieństw do kotów. Są idealnymi towarzyszami dla wszystkich, dzieci, jak i dorosłych. Przywiązują się do opiekunów, są czyste. Większość z nich potrafi korzystać nawet z kuwety. Żyją ok. 10 lat. Koszty utrzymania królika są niskie, porównywalne do chomika. Codziennie powinien biegać minimum cztery godziny, ale większość hodowców pozwala im być poza klatką cały dzień. W sklepach zoologicznych do wyboru mamy normalne króliki, jak i miniaturowe. Najlepiej kupić małego króliczka, prosto od hodowcy. Czy jest to zwierzę odpowiednie dla dziecka? Uważam, że tak! Długość życia wynosi tyle, co niektórych psów i kotów. Króliki są bardzo przyjacielskie, uwielbiają spędzać czas na kolanach.

Co wybrać?

krolik-chomik

Gdybym stawała przed wyborem zakupu zwierzaka dla dziecka, to rozważyłabym zakup chomika lub królika, ewentualnie świnki morskiej. Dziecko nauczyłoby się opieki nad zwierzętami, a jak będzie miało siedem lat, to kupiłabym mu psa. Będzie mogło wtedy samodzielnie go wyprowadzać pod blok.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *