Jakie wykonać badania przed ciążą?

Każda kobieta, która planuje ciążę powinna zrobić podstawowe badania. Będzie miała wtedy pewność, że jest zdrowa i nic nie będzie zagrażało jej i rozwijającemu się płodowi. Lekarz ginekolog bez problemu wystawi nam konkretne skierowania.

Wykonaj:

kinderwunsch

Morfologia
Podstawowym badaniem jest morfologia, które pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości, takie jak: stany zapalne, anemię.

Grupa krwi
Jeśli nie znamy swojej grupy krwi, to warto ją określić. Upewnimy się wtedy, czy nie mamy konfliktu krwi serologicznego z partnerem. Gdy matka ma RH-, a ojciec RH- i dziecko odziedziczy krew po ojcu, to dochodzi do konfliktu.

Hormony tarczycy
Niedobór hormonów TSH może być przyczyną niepłodności lub poronienia, a zbyt wysoki spowodować przedwczesny poród. Jeśli jest coś nie tak, to przed planowaną ciążą trzeba wyrównać poziom hormonów.

Hormony prolaktyny
Prolaktyna jest hormonem wydzielanym przez przysadkę mózgową. Zarówno niedobór prolaktyny, jak i podwyższone stężenie tego hormonu mogą być przyczyną problemów z zajściem w ciążę.

Badanie moczu
Pozwala na wykrycie chorób układu moczowego.

Badanie poziomu glukozy we krwi
Pozwala wykryć, czy kobieta nie choruje na cukrzycę. Kobieta powinna rozpocząć leczenie, bo może to doprowadzić do przykrych konsekwencji dla matki i płodu.

Badanie toksoplazmozy
Zarażenie tą chorobą może być niebezpieczne dla dziecka, a także może spowodować poronienie lub upośledzenie umysłowe dziecka. Chorobą tą możemy zazwyczaj zarazić się od kotów. W 90% jest ona bezobjawowa. Wykonać należy to badanie w dwóch klasach IgM i IgG. Jeżeli IgM będzie dodatnie, to jest to wynik nieprawidłowy, aktywna jest faza choroby. Koniecznie trzeba rozpocząć leczenie.

Różyczka
Badanie wykonuje się w dwóch klasach IgG i IgM. Wynik określi, czy kobieta chorowała na różyczkę lub była szczepiona. Różyczka przyczynia się do powstania wad rozwojowych u dziecka. Jeżeli wynik IgM jest dodatni, to znaczy, że choroba jest aktywna.

B-HCG
Badanie hormonu B-HCG określa, czy dana kobieta jest w ciąży. Od momentu zagnieżdżenia się jajeczka płodowego w macicy poziom hormonu wzrasta. Wynik powyżej 5mIU/ml świadczy o rozwijającej się ciąży.

Kwas foliowy
Jeżeli planujemy ciążę, powinnyśmy zacząć już trzy miesiące wcześniej zacząć zażywać kwas foliowy. Dzienna dawka może uchronić twoje dziecko przed ciężkimi wadami centralnego układu nerwowego.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *