Nigdy nie rezygnuj z marzeń – porażki motywują do działania

Większość ludzi zbyt szybko się poddaje, gdy się im nie powiedzie. Od razu chowają głowę w piasek, a nie stawiają czoła przeciwnościom losu. Jednak należy walczyć do końca i nigdy się nie poddawać!
Z każdej opresji jest wyjście. Trzeba dać tylko sobie szansę i mocno w siebie uwierzyć. Marzenia same się nie spełnią, trzeba im tylko trochę pomóc. Jak często rezygnowaliście z ćwiczeń, diety, nauki języka obcego?Bardzo często lekceważymy fakt, że czas płynie niezależnie od tego, czy coś robimy, czy nie. Może minąć tydzień, rok, czy kilka lat przez który nie podejmiesz żadnego wyzwania. Ale możesz także zacząć działać od razu i spełniać marzenia i swoje cele.

Porażka = sukces

Wiadomo, że bardzo często wszelkie niepowodzenia obniżają naszą samoocenę. Myślimy wtedy, że jesteśmy do niczego; nawet od bliskich słyszymy często: „A nie mówiłem? Lepiej nawet nie próbuj”. Zamiast słów wsparcia otrzymujemy zimny prysznic. Klęski powodują lęk przed kolejnymi porażkami, odciąganą nas od próbowania. Zaczyna się prokrastynacja, odwlekanie, a także niezdrowy perfekcjonizm. Zamiast zacząć działać od razu, próbować, szlifować pomysły, to my tylko podejmujemy się działań, które na pewno się powiodą. Nie próbujemy nic. W naszym życiu pojawia się stagnacja.

Każdy z nas ma prawo do porażki. Przypomnijmy sobie dzieciństwo, nikt z nas nie nauczył się od razu jeździć na rolkach bez zaliczenia ani jednego upadku. Dzieci mają wielką odporność na niepowodzenia, próbują coś osiągnąć aż do skutku.

Pamiętać musimy, że porażki są świadectwem odwagi i warto próbować czegoś nowego, nawet dla samego siebie. Świadczy to o tym, że się rozwijamy, idziemy do przodu, a nie stoimy w miejscu.

Jak poradzić sobie z porażką?

Żeby poradzić sobie z porażką, to musimy do tego dojrzeć, świadczy to o naszej wartości. Nie powinnyśmy robić sobie wyrzutów, bo porażki uczą pokory. Trzeba poświęcić wiele czasu, by się czegoś nauczyć.

Nie warto się też porównywać z innymi, bo nigdy nie wiemy co się przyczyniło do osiągnięcia sukcesu u drugiej osoby.

Czasami porażka pozwala się także „obudzić” i zweryfikować swoje plany oraz cele. Nie warto rezygnować przy pierwszym potknięciu, czasami wystarczy zmienić sposób dążenia do celu. Nie trzeba robić w życiu wyłącznie tylko tego, co wychodzi doskonale. W wielu przypadkach należy nauczyć się czegoś perfekcyjnie.

Porażkę należy zaakceptować i wyciągnąć z niej wnioski, zgodnie z poniższym przysłowiem:
„Nigdy się nie poddawaj. Nigdy, nigdy i jeszcze raz nigdy! Never, never, never give up. (ang.)” Winston Churchill

Reasumując, jak widzimy powyżej, musimy zacząć działać, nie możemy tylko wyłącznie siedzieć i prokrastynować. Błędów nie popełniają tylko ci, którzy nic nie robią. Porażka pomaga także na chwilę się zatrzymać i przemyśleć swoje cele, wyciągnąć z nich wnioski. Musimy walczyć o siebie i o swoją przyszłość. Porażki zdarzają się i będą się zdarzać nawet najlepszym.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *