Plaga kleszczy

Gdy wybieram się wypocząć na łąkę do lasu, czy poleżeć nad stawem, to w ogóle się z tego nie cieszę. Widzę przed oczami kleszcze, a potem wyobrażam sobie, że zapadam na słynną ostatnio chorobę boreliozę. Człowiek po ukłuciu przez takiego pajęczaka może zachorować m.in. na kleszczowe zapalenie mózgu, boreliozę, babeszjozę czy anaplazmozę. Lista schorzeń wynosi aż kilkanaście pozycji. Boję się panicznie kleszczy i z tego powodu nie potrafię się cieszyć z wiosny i lata! Postanowiłam poszerzyć swoją wiedzę w tej sprawie i postaram się odpowiedzieć Wam na pytanie, czy da się jakoś ustrzec przed kleszczami.

Nasi czworonożni przyjaciele mają lepiej, bo właściciel może uchronić je przed pajęczakiem za pomocą obroży przeciwpchelnej, tabletek, czy kropelek. Dla nas nie ma niestety takich skutecznych preparatów. Jakbyśmy skakali po wysokich trawach, jak psy, to codziennie by wbiło się nam chyba z 10 kleszczy.

Gdzie przebywają kleszcze?

Kleszcze są aktywne już nawet w marcu i grudniu, gdy temperatura powietrza jest wyższa niż 7 stopni. Przebywają w miejscach, w których jest duża szansa na spotkanie żywiciela, czyli na łąkach, krzakach, drzewach i trawach. Najwięcej jest ich rano, ok. 8:00 godziny, a potem po południu od 15:00. Zazwyczaj lokują się na skraju łąki, czy lasu.

Jak się uchronić?

Skórę najlepiej osłonić ubraniem. Wybierajmy kolory jasne, to szybciej zauważymy kleszcza na bluzce, czy spodniach. Nie zapominajmy o krytych butach i kapeluszu lub czapce na głowie.

Po spacerze należy dokładnie się obejrzeć, strząsnąć ubranie, poprosić kogoś z rodziny, żeby obejrzał nasze plecy i tylną część ciała. Jeśli nie mamy takiej możliwości, to warto wskoczyć pod prysznic, bo wędrujące pajęczaki, które szukają miejsca z cienką skórą, zsuwają się z wodą po ciele. Kleszcz potrafi po ciele chodzić nawet 6 godzin.

W sklepach dostępne są także preparaty odstraszające niepożądane organizmy. Zawierają one DEET lub permetrynę. Rozpyla się je na skórę z wyjątkiem twarzy lub na ubranie.

Kleszcze najczęściej wbijają się w pachwiny, pachy, małżowiny uszne i fałdy skórne, dlatego należy regularne oglądać te miejsca.

Czystek na kleszcze

Ostatnio wiele ludzi potwierdza, że czystek odstrasza komary i kleszcze. Należy go codziennie pić, a także pryskać się naparem. Zapach substancji zawartych w czystku odstrasza drobne ustroje. Zaletą jest to, że nie jest toksyczny, jak środki z DEET. Oczywiście możemy także spryskiwać naszego pupila. Należy przygotować mocny napar, np. 4 łyżki na szklankę. Wlewamy go potem do atomizera. Rozpylony na skórze działa także bakteriobójczo. Przygotowany spray można przechowywać w lodówce kilka dni. Należy także pić regularnie czystek i nasza skóra automatycznie zaczyna tym pachnieć przez wydalany pot.

Co zrobić, jak wbił się nam kleszcz?

Kleszcza należy jak najszybciej usunąć. Jak to zrobić? Najlepiej chwycić go jak najbliżej skóry, wysunąć wzdłuż osi i delikatnie obracać. Nie należy smarować wbitego kleszcz wazeliną, kremem, czy olejem, ponieważ jest to niebezpieczne dla naszego zdrowia. Może i ułatwia to wyciągnięcie, ale odcina kleszczowi dostęp do powietrza, przez co wydziela on więcej śliny i wymiotuje prosto do krwi człowieka. Zwiększa to prawdopodobieństwo zachorowania na jakąś poważną chorobę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *