Subiektywny przewodnik ciekawych miejsc nad Bałtykiem

Często mam przyjemność spotykać ludzi mieszkających w Polsce, którzy nie byli nigdy nad Morzem Bałtyckim, a co roku jeżdżą na wczasy na Majorkę czy Wyspy Kanaryjskie. Czemu tak jest? Nasz Bałtyk jest także piękny. Mamy piaszczyste plaże, wydmy, czystą wodę. Wydaje mi się, że nie doceniamy tego, co mamy. Szukamy ciągle lepszych miejsc na świecie.

Piękno Bałtyku

Ja uwielbiam jeździć nad Bałtyk i najbardziej podoba mi się poza sezonem turystycznym. Byłam już wiele razy, w różnych porach roku, dlatego opierając się na moim doświadczeniu, przygotowałam dla Was subiektywny przewodnik ciekawych atrakcji turystycznych, wartych odwiedzenia.

Mieszkam na południu Polski, więc gdy jadę nad morze prawie osiem godzin w aucie, to nie spędzam czasu w jednym miejscu. Lubię się przemieszać z jednego miejsca do drugiego, dlatego moim środkiem transportu jest zawsze samochód. Plan podróży warto przygotować zawsze z wyprzedzeniem, ponieważ spać możemy także w różnych miejscach noclegowych. Oszczędzimy wtedy paliwo i czas i ciągle będziemy mogli się przemieszczać.

Nad morze możemy się wybrać także w zimie. Unikniemy wtedy tłumów turystów i rozwrzeszczanych dzieci. Morze okaże są wtedy ostoją ciszy i spokoju, można spokojnie po nich spacerować. Taki pobyt wpłynie także doskonale na nasze zdrowie, ponieważ powietrze jest wtedy czystsze i zawiera większe stężenie jodu. Nie doświadczymy także kolejek do atrakcji turystycznych. Na wybrzeżu zbudowanych jest kilka stacji narciarskich oraz wyznaczone są trasy na których możemy pojeździć na biegówkach. Zimą będziemy mogli także podziwiać magiczne krajobrazy. Piasek będzie pokryty białym puchem, a na morzu pojawiają się kry i o brzeg odbijają się fale. Czasami morze zamarza całe, a innym – w niektórych miejscach. Ceny miejsc noclegowych są także o wiele niższe, niż w sezonie.

Przewodnik po magicznych miejscach

Słowiński Park Narodowy

Możemy podziwiać tutaj unikatowe na skale europejską ruchome wydmy. Wyrzucany przez morze piasek osadza się na plaży, a za pomocą wiatru przemieszcza się na Mierzeję Łebską.

Akwarium Gdyńskie

W Gdyni na końcu Mola Południowego stoi akwarium, w którym możemy podziwiać najpiękniejsze ryby świata, a także dowiedzieć się o ekosystemie Bałtyku. Zobaczymy tutaj ośmiornicę, węgorza elektrycznego, mureny, płaszczki. Mało kto wie, że takie ciekawe zwierzęta mamy w Bałtyku! Jet to idealne miejsce na spędzenie czasu z dziećmi.

Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach

W Polsce możesz się poczuć nawet, jak w Los Angeles. Aleja znajduje się w Międzyzdrojach i jest to jedno z najpopularniejszych miejsc nad Bałtykiem. Na stu metrowym deptaku znajdziemy odciśnięte dłonie wybitnych twórców filmów i sztuki. Umieszczone są tutaj także rzeźby, np. Andrzeja Wajdy.

Wyspa Sobieszewska

Jest to jedyna wyspa w Polsce, która powstała w wyniku działalności turystów. Leży w pobliżu Gdańska, nie ma na niej wielu turystów. Umieszczonych jest na niej dużo piaszczystych plaż. Wyspa ma statut ekologiczny, ponieważ mieszka na niej ponad 300 gatunków ptaków. Zwiedzić można tutaj dwa rezerwaty, takie jak: Ptasi Raj i Mewia Łacha.

Groty Mechowskie

Ciekawym pomnikiem przyrody jest Jaskinia Mechowska. Trasa przebiega pomiędzy skalnymi kolumnami z piaskowca. Zwiedzanie jest bardzo przyjemne, ponieważ trasa jest oświetlona i pokryta piaskiem ze żwirem.

Narodowe Muzeum w Gdyni

Obok budynku Sea Towers umieszczony jest trzymasztowy żaglowiec, który został przerobiony na pływające muzeum. Można wejść na pokład, zobaczyć uzbrojenie, maszynownię, a także zobaczyć, jak wygląda życie marynarzy na służbie.

Ruiny Kościoła w Trzęsaczu

Kościół Św. Mikołaja położony jest w Trzęsaczu, zachowana została tylko jedna ściana budynku z XV wieku. Na własne oczy możemy się przekonać tutaj o niszczycielskiej sile morskich fal.

Malownicze ogrody Hortulus w Dobrzycy

Umieszczonych jest tutaj 28 tematycznych ogrodów na 4 hektarach ziemi, np. japoński, francuski, ziołowy, śródziemnomorski, warzywny, różany, czy skalny. Tworzone są one od 1992 roku.

Nadmorski Park Miniatur

Idealne miejsce dla dzieci, które znajduj się w małej i spokojnej miejscowości Dziwnowo. Dostępne są tutaj miniatury kolejek. Dzieci mogą się bawić w wesołym miasteczku, czy parku linowym. Chętni mogą popłynąć w rejs statkiem pirackim.

Cypel Helski

Ciekawy jest bardzo Cypel Helski, ponieważ zbudowany jest całkowicie z piasku. Silne prądy morskie cały czas dodają ziarenka piasku. Ne można się tutaj kąpać, ale za to możemy obserwować sztormy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *