Tradycje Nocy Świętojańskiej

W tym roku Noc Świętojańska obchodzona jest z dnia 23 na 24 czerwca. Wywodzi się z pogańskich tradycji, ale przetrwała do dzisiejszych czasów. Jest jedyna w swoim rodzaju, bo tylko podczas niej mogą zakwitnąć paprocie.

Trochę historii

Pierwsza wzmianka o tanecznych spotkaniach ludzi pojawiła się w Polsce już w XIII wieku. W ramach chrystianizacji Europy Kościół starał się te wierzenia wyplenić i zakazać jakichkolwiek obrzędów. Gdy jednak nie bardzo mu się to udało, przejął je i dosłownie „przechrzcił” na swoje. W niektórych regionach wierzono, że do święta Kupały nie można kąpać się za dnia w rzekach, strumieniach czy jeziorach. Noc świętojańska wywodzi się od Nocy Kupały, obchodzonej w najkrótszą noc w roku, zazwyczaj z 21 na 22 czerwca.

Tradycje

Dawnej wierzono, że o północy w lasach zakwita na chwilę kwiat paproci i każdy, kto go znajdzie będzie miał zapewnione szczęście, pieniądze i mądrość. Znaleźć go mógł tylko dobry człowiek i nie winny.

Tradycją ludową jest skakanie przez ogień, co według wierzeń ma oczyścić duszę od zła i nieszczęścia. Przez ogień skakać mogą także pary zakochanych, trzymając się za dłonie. Jeśli skok będzie udany, to czeka ich szczęśliwe życie.

Jedną z tradycji jest puszczanie wianków na wodzie. W zabawie biorą udział panny oraz kawalerowie, a dotyczy wyczekiwanej miłości i zamążpójścia. Dzisiejsze wianki są plecione z ziół i świeżyć kwiatów. Przymocować należy do nich świeczkę. Puszczamy go w okolicach nurtu, żeby jak najszybciej odpłynął od brzegu.

Jeśli wianek odpłynie szybko od brzegu i będzie płynął z nurtem albo wyłowi go chłopak, to oznacza to, że szybko spełni się marzenie o wielkiej miłości, małżeństwu i długim, szczęśliwym życiu. Natomiast jeśli wianek nie odpłynie albo wpadnie w inne rośliny, to przez co najmniej rok puszczająca go osoba nie dozna miłości. Gdy świeczka zgaśnie albo wianek zatonie, to jest to najgorsza wróżba, ponieważ oznacza smutne życie, nieodwzajemnione uczucia i smutne życie.

Noc świętojańska to również święto wody, dlatego warto zanurzyć się w wodzie, rzece, czy stawie. Kąpiel zagwarantuje miłość z odwzajemnieniem oraz szczęśliwe małżeństwo.

Obecnie w wielu miejscach w Polsce (m.in. w parkach, zamkach, ośrodkach wypoczynku) organizowane są obchody Nocy Świętojańskiej. Warto się zapoznać z ich planem, bo możemy przeżyć niesamowite chwile na łonie natury i przywitać godnie długo wyczekiwane lato. Tradycje przetrwały aż do dziś, więc musi coś w nich być. W obchodach nie ma już dawnej magii, tajemniczości, czarów, czy szaleństwa.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *