Czy jesteś ciekawy, jak psy się ze sobą porozumiewają?

Jeśli jesteś właścicielem psa, to warto poznać ich język. Pomoże nam w tym książka, pt. „Sygnały uspokajające. Jak psy unikają konfliktów”, napisaną przez Turid Rugaas. Autorka książki prowadziła dokładne badania zachowań wilków i psów. Zauważyła, że sygnały wysyłane przez psy są delikatniejsze niż u ich przodków. Dowiemy się z niej, jakie sygnały uspokajające wysyłają psy. Mowa ciała może zapobiec agresji, zmniejszyć stres oraz strach. W ten sposób uspokajają siebie, a także inne psy. Takie sygnały kierują nawet do ludzi.

Jak rozmawiać z psem?

Książka jest napisana lekko i przyjemnie, a pomimo swoich niewielkich rozmiarów możemy dowiedzieć się z niej wielu cennych informacji. Wszystkie sygnały są dokładnie opisane i zilustrowane zdjęciami. Czyta się ją błyskawicznie, a po nabraniu nowej wiedzy będziemy dokładniej obserwować napotkane psy.

Każdy pies rodzi się z umiejętnością wysyłania tzw. sygnałów uspokajających, które pomagają mu bezkonfliktowo żyć. Od nas zależy, czy będzie używał ich na co dzień, przez całe swoje życie. Czasami zdarza się, że psy zapominają tego języka, jeśli nie mają kontaktu z innymi istotami psowatymi. Taki pies ma wielkie trudności w funkcjonowaniu w swoim otoczeniu i jest bardzo narażony na konflikty z innymi psami, ponieważ nie umie z nimi „rozmawiać”. Przez to jest nerwowy, agresywny i lękliwy w stosunku do ludzi i innych psów.

Jakie sygnały wysyłają psy?

Psy wysyłają wiele sygnałów, takich jak:

odwracanie głowy
sygnalizowanie oczami
odwracanie się
oblizywanie nosa
zastygnięcie w bezruchu
powolne poruszanie się
machanie ogonem
pozycja zapraszająca do zabawy
siadanie
kładzenie się
ziewanie
podchodzenie po łuku
wąchanie podłoża
rozdzielanie
podnoszenie łapy
mruganie oczami
znaczenie terenu
zachowania zastępcze
uśmiechanie się

Do jeszcze subtelniejszych sygnałów zalicza:

mlaskanie
robienie „miny szczeniaka”
szczeniakowate zachowanie dorosłych psów

Po przeczytaniu tej książki inaczej spojrzysz na swojego psa, a nawet będziesz mógł z nim „rozmawiać”. Dowiesz się, jak doskonalić ten uniwersalny język i nie będziesz tłumić gestów typowych dla psiej komunikacji. Sygnały uspokajające służą do unikania konfliktów. Umiejętność prawidłowego odczytywania mowy ciała psa jest dla nas bardzo ważna, bo będziemy mogli „rozmawiać” ze swoim pupilem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *