Wielkanoc na świecie

Co roku większość z nas zastanawia się, jak jest obchodzona Wielkanoc w innych częściach globu. Każdy kraj ma swoje tradycje i obyczaje. O naszych polskich tradycjach wiemy wszystko, ale warto dowiedzieć się, jak jest gdzie indziej, bo w końcu Wielkanoc jest najstarszym i najważniejszym świętem upamiętniającym Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa.

Święta na świecie

W Stanach Zjednoczonych święta trwają tylko jeden dzień – w niedzielę. Spędza się je poza domem. Odbywają się wtedy dwie zabawy. Jedna to Easter Egg Hunt, czyli poszukiwanie ukrytych przez króliczka jajek. A druga tradycja to Easter Bonnet, która polega paradzie kapeluszowej. Ludzie przebierają się w specjalne kapelusze własnoręcznie przygotowane, z udekorowanymi wielkanocnymi motywami.

W Szwecji i Finlandii Wielkanoc jest obchodzona wyjątkowo. Dzieci przebierają się za czarownice, odwiedzają sąsiadów i otrzymują od nich słodycze. Poniedziałek spędza się rodzinnie przy stole. Niektórzy też między Wielkim Piątkiem, a Niedzielą Wielkanocną rozpalają ogniska, bo mają on odpędzić czarownice, które latają na miotłach zgodnie z nordycką legendą.

Wielkanoc we Francji jest także podobnie obchodzona, jak w Stanach. Polega na ukrywaniu czekoladowych przysmaków, których potem się szuka. Nie ma w domu śniadania, tylko wspólnym posiłkiem jest obiad. W jednym mieście na południu pieczony jest gigantyczny omlet zrobiony z 4500 jajek. Potem wszyscy mieszkańcy wspólnie go jedzą. Sięga to czasów Napoleona.

W Hiszpanii przez cały Wielki Tydzień odbywają się liczne procesje. Ludzi chodzą przebrani np. w paradzie kościotrupów od północy do rana. Tradycja ta wywodzi się z epidemii dżumy, która w XIV wieku pochłonęła miliony istnień. Każdy region ma swoje tradycje.


Grecja ma także wyjątkową Wielkanoc. W Wielką Sobotę odbywa się „rzut pulą”, czyli ludzie zrzucają z okien patelnie, garnki z balkonów i okien. Pozbywają się w ten sposób starych przedmiotów. Symbolizuje to nadejście wiosny.

W Niemczech jest też inaczej niż w Polsce. Wielki Piątek jest wolny o pracy, w sobotę odbywają się obrzędy ognia. Przed kościołami są rozpalane ogniska i odpala się od nich świece paschalne, które bierze się potem do domu. W niedzielę odbywa się śniadanie, a potem dzieci szukają słodyczy, które ukrył zajączek w domu, jak i ogrodzie. Poniedziałek spędza się rodzinnie.

W Norwegii święta są bardzo spokojne, ludzie spędzają je w domach czytając o zbrodniach i rozwiązując zagadki kryminalne.


W Australii podobnie jak w innych państwach poluje się na jaja wielkanocne ukryte w domach i ogrodach.

Jak widzimy powyżej, każde państwo ma swoje obyczaje. Nas ostatnio znudziły polskie zwyczaje, więc mamy zamiar w tym roku wprowadzić coś nowego. Dzieci będą szukały ukrytych jajek w domach i ogrodzie. Myślę, że będzie to dla nich ciekawa zabawa, a święta będą niezapomnianym przeżyciem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *