Psy mogą mieć pasożyty

Właściciele psów muszą mieć to na uwadze, że mogą zarazić się od psa chorobami pasożytniczymi. Do najpopularniejszych należą: toksokaroza i giardioza. Musimy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Robaki może mieć każdy pies, nawet ten, który jest wyprowadzany na smyczy.

Jak się uchronić przed pasożytami?

Musimy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Myć ręce po dotknięciu zwierzęcia i przed posiłkiem, nie pozwalać się tarzać naszym czworonożnym przyjaciołom po trawie. Regularnie należy też wyczesywać psa w celu ograniczenia ryzyka zarażenia się jajami. Warzywa i owoce należy także dokładnie myć.

Na zakażenie narażone są głównie dzieci, które mają kontakt z dojrzałymi jajami glisty, np. w piasku, czy na placu zabaw. Po kontakcie z obcym psem warto umyć ręce.

Psa musimy także regularnie odrobaczać, najlepiej co 3 miesiące. Pies zarażony pasożytami jest apatyczny, traci wagę, ma wymioty, biegunkę, brak apetytu, dziwnie kaszle, trudno oddycha, sierść jest matowa i wypada, może mieć także podrażnienia wokół odbytu.

Niebezpieczne choroby

Toksokaroza

Trudna do wyleczenia choroba pasożytnicza wywołana przez nicienie.
Do zakażenia może dojść poprzez kontakt z psimi odchodami. Pies może jaja przynieść do domu podczas tarzania się w trawie. Jaja są mikroskopijnej wielkości i przyczepiają się do sierści. Utrzymują się on w ziemi nawet przez kilka lat.
Gdy dostaną się do organizmu człowieka przekształcą się w larwy. Bytować mogą potem w wątrobie, mózgu, nerkach.

Objawiać się mogą gorączką, bólem brzucha, drgawkami, powiększeniem wątroby, a nawet nagłymi zmianami w zachowaniu. U człowieka mogą bytować przez wiele lat.

Jeśli nie chcemy się zarazić powinnyśmy przestrzegać podstawowych zasad higieny. Ograniczyć należy także przebywanie dzieci na placach zabaw na których jest piasek.

Tasiemiec

Kolejnym rodzajem choroby pasożytniczej jest bąblowica spowodowanego przez tasiemca. Dojrzałe larwy po dostaniu się do organizmu człowieka mogą bytować w wielu narządach, np. nerkach, czy wątrobie.
Człowiek może zarazić się tą chorobą przez połknięcie jaj znajdujących jest w moczu, czy kale. Stać się to może nawet przez głaskanie psa, który wytarzał się w trawie. Na początku nie daje on żadnych objawów i urosnąć może nawet do 30 cm średnicy.

Giardioza

Giardioza wywołana jest przez pierwotniaki, które atakują szczególnie młode psy. Objawia się to u nich biegunkami i wymiotami. Człowiek może zarazić się poprzez kontakt z odchodami zakażonego psa. U człowieka pojawiają się symptomy zatrucia pokarmowego, takie jak: brak apetytu, gorączka, nudności.

Dbajmy o siebie, bo pasożytów bardzo trudno jest się pozbyć z organizmu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *