Jak myć owoce i warzywa by uniknąć pestycydów?

Warzywa i owoce są bardzo zdrowe, ale zawierają mnóstwo pestycydów i środków chemicznych. Większość z nich nie rozpuszcza się w wodzie, więc zwykłe opłukanie pod wodą nic nie daje. Nie zawsze uda się nam kupić ekologiczne produkty, więc musimy postarać się usunąć chemikalia domowymi sposobami.

Zdrowe warzywa

W sklepach dostępne są specjalne płyny służące do mycia warzyw i owoców. W składzie mają kwasy jabłkowe, mleczne, cytrynowe. Jednak nie musimy wydawać na nie fortuny, bo możemy odpowiednik samodzielnie przyrządzić w domu. Będzie to tańsze dla nas rozwiązanie.

Krok 1 – odczyn kwaśny

Warzywa i owoce należy płukać w wodzie o odczynie kwaśnym przez 5 minut. Na jeden litr należy dodać pół szklanki octu, np. jabłkowego lub winnego, może być także zwykły. Dobrą alternatywą są 3 łyżki kwasku cytrynowego. Możemy go tanio kupić w sklepach ze zdrową żywnością, za około 10 zł / kg.

Krok 2 – odczyn alkaliczny

Po wyjęciu zieleniny z wody kwaśnej należy je włożyć do wody o odczynie alkalicznej na 5 minut. Na 1 litr dodajemy 1 łyżkę sody kuchennej. Prawdopodobnie woda zmieni kolor w zależności od użytych oprysków, może stać się mętna, żółta, czy tłustawa.

Krok 3 – odczyn neutralny

Na koniec opłukujemy warzywa i owoce w czystej wodzie.

Inne sposoby

Szybszy sposób polega na moczeniu warzyw i owoców w specjalnie przygotowanej mieszance. Przygotować musimy miskę wody, szklankę octu i 3 łyżki soli morskiej. Zieleninę trzymamy w takiej wodzie przez ok. 15 minut.

Ostatnim i najszybszym sposobem jest zakup specjalnego ozonatora. Ozon jet związkiem ekologicznym i usuwa środki ochrony roślin z powierzchni, pestycydy. Przedłużają także ich trwałość. Ozonować można także mięso.

Jeśli chcemy cieszyć się długo zdrowiem, to powinnyśmy wyrobić sobie nawyk oczyszczania warzyw i owoców z pestycydów od razu po przyniesieniu do domu. Zajmie to zaledwie 10 minut. Umyte produkty należy włożyć do lodówki. Dzięki temu nie musimy za każdym razem kupować ekologicznych.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *