Czas na grzybobranie – jak zbierać grzyby?

Co roku wiele osób wyczekuje grzybobrania, ponieważ jest to świetna zabawa z rodziną, a także możliwość zebrania jak najwięcej grzybów.

Jak zbierać?

Zbieranie grzybów należy odpowiednio zaplanować. Wyjazd należy dostosować do panujących warunków atmosferycznych. Najważniejsza jest wysoka wilgotność powietrza, dlatego warto posłuchać się przysłowia: „rosnąć jak grzyby po deszczu” i pojechać do lasu po deszczowych dniu. Najlepszym okresem wyjazdu jest przełom września i października, do pierwszych przymrozków.

Grzyby należy zbierać rozsądnie. Najlepiej zabrać ze sobą atlas grzybów jadalnych lub pojechać z doświadczonym grzybiarzem. Jeśli nie jesteśmy w tym ekspertem, to w ogóle nie zbierajmy grzybów z blaszkami, tylko z tzw. gąbką. W lasach jest mnóstwo prawdziwków, podgrzybków i maślaków. Nie należy zbierać grzybów małych, które trudno odróżnić od trujących.

Gdy jesteśmy pewni, że dany grzyb jest jadalny, to możemy go zebrać. Nie warto zbierać grzybów uszkodzonych i robaczywych. Okaz należy wyciągnąć delikatnie z ziemi, wykręcając raz w jedną stronę, a raz w drugą.

Gdzie rosną grzyby?

Rydze rosną w młodnikach sosnowych i świerkowych.
Koźlarz rośnie pod brzozami i topolami. Lubią lasy liściaste i mieszane.

Podgrzybek rośnie praktycznie wszędzie, w lasach sosnowych, liściastych i mieszanych. Lubią podłoże trawiaste, z wilgotnym poszyciem.

Kurki występują w pobliżu sosen, na mchu lub pośród borówek.
Borowiki rosną pod sosnami i świerkami, a w lasach liściastych pod dębami i bukami.

Maślaki rosną w trawach, pod modrzewiami w lasach iglastych.

Do czego zbierać grzyby?

Jadąc do lasu, nie zapomnijmy zabrać poręcznego koszyka. Grzyby lubią przewiewne pojemniki, a w foliowej reklamówce bardzo szybko się zepsują. Po powrocie do domu należy jak najszybciej zabrać się za oczyszczanie grzybów. Potem możemy je ugotować, zamrozić, suszyć, czy marynować.

Wybierając się do lasu, musimy także pomyśleć o własnym bezpieczeństwie. Warto założyć długie spodnie, bluzę z długim rękawem oraz nieprzemakalne buty. Ochronimy się wtedy przed kleszczami.

Zbieranie grzybów to świetny relaks na świeżym leśnym powietrzu, a dobrze przyrządzone są smacznym wspomnieniem z lasu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *