Rozwijaj swoje talenty
Większość osób nie wie, jakie ma talenty. Starają się nauczyć wszystkiego i tracą czas na przyswajanie wiedzy, która prawdopodobnie do niczego nie będzie im potrzebna. Najsilniejsze, najbardziej dominujące talenty danej osoby mają największy wpływ na jej zachowanie i osiągnięcia.
Sprawdzony test
Instytut Gallupa przez ponad 25 lat przeprowadził milion wywiadów, poszukując informacji o talentach, potrzebnych do osiągnięcia doskonałości w różnych rolach zawodowych. Według nich talent jest naturalnie powtarzającym się wzorcem myślenia, odczuwania i zachowania, który może być wykorzystany produktywnie. Specjaliści opracowali test talentów, którzy bada obecność 34 cech zwanych talentami.
Każdy z nas ma 5 talentów dominujących, które nie zmieniają się przez całe życie. Można uczynić z nich swoje mocne strony i osiągnąć na ich podstawie sukces zawodowy. Talenty są trwałe i prawdopodobnie się nie zmienią przez całe życie.
Analizę talentów można wykonać za pomocą testu STRENGTHSFINDER na stronie Instytutu Gallupa. Dostępna jest nawet wersja w języku polskim.
Test można wykonać tylko raz, pytania przewijają się co 20 sekund. Badanie składa się ze 180 pytań. Niestety do poprzedniego nie można powrócić. Po wypełnieniu otrzymuje się automatycznie wygenerowany opis pięciu głównych cech w języku angielskim.
Jak pracować z talentami?
Każdy z nas ma mocne strony i warto wziąć sobie do serca przysłowie „Nie możesz być kimkolwiek chcesz – ale możesz być dużo lepszą wersją aktualnego siebie.”, które po angielsku brzmi „You cannot be anything you want to be – but you can be a lot more of who you already are”
1. Zrobić test Gallupa, ponieważ dowiemy się jakie mamy dominujące talenty, a także otrzymamy raport oraz listę zawodów, w której będziemy się najlepiej czuli. Bardzo dużo na temat talentów pisze Dominik Juszczyk. Test kosztuje 15 dolarów i będą to najlepiej wydane pieniądze w twoim życiu.
2. Zapytać innych – warto poprosić kilka osób w twoim otoczeniu, żeby wskazały trzy mocne strony. Z pewnością opinie będą się ze sobą pokrywali. Oceny warto zapamiętać, a także przeanalizować. Możemy poprosić też te osoby o wyjaśnienia.
3. Poznać siebie – warto poznać siebie, zajrzeć w głąb swojego wnętrza. Możemy zadać sobie kilka pytań, takich jak: jakiego typu zadania sprawiają, że nie czujesz upływającego czasu? Co w pracy sprawia, że dobrze ci wychodzi? Kiedy ostatnio poczułeś się dumny z tego, co zrobiłeś?
Uważam, że warto wykonać test Gallupa, ponieważ jego zadaniem jest pomaganie ludziom w poznawaniu i rozwijaniu swoich talentów. Wiedzę możemy poszerzyć o ciekawą książkę, pt. „Wykorzystaj swoje silne strony„, napisaną przez Marcusa Buckinghama.