Czy warto robić badania prenatalne?

Coraz więcej kobiet w ciąży decyduje się w Polsce na badania prenatalne. Niestety na zachodzie to badanie jest standardem, a u nas tylko niewielka część kobiet ma szansę na refundację. Nadal dużo osób nie wie nawet co to jest za badanie, myślą, że wiąże się to z jakimś bólem albo jest niebezpieczne dla dziecka. Postaram się Wam przedstawić zalety.

Co to jest za badanie?

Badanie prenatalne może wykryć choroby wrodzone i genetyczne, takie jak: zespół Downa, czy nieprawidłowości chromosomów. Jest to zwykłe USG przeprowadzone na sprzęcie wysokiej jakości przez doświadczonego lekarza z odpowiednim certyfikatem. Badanie jest to zupełnie nieinwazyjne, nie zagraża w ogóle dziecku.

Gdy USG wyjdzie nieprawidłowe, to można dodatkowo wykonać inne nieinwazyjne badania, np. badanie surowicy matki, testy PAPP-A, podwójny i potrójny. Na zachodzie także jest to refundowane.

Do inwazyjnych badań należy biopsja kosmówki, amniopunkcja, kordocenteza. Ryzyko poronienia wynosi 1%. Zalecane są one kobietom w kilku przypadkach, m.in. gdy ukończyły już 35. rok życia lub są obciążone genetycznie.

Zalety badań

Największą zaletą tych badań jest to, że wykrycie niektórych nieprawidłowości pozwala na przeprowadzenie operacji na płodzie jeszcze w trakcie ciąży, bądź przygotowania się do niej zaraz po porodzie. A w przypadku wykrycia bardzo poważnej wady, zagrożenia dla zdrowia matki lub płodu, w przypadkach dopuszczonych prawnie można dokonać zabiegu aborcji. Rodzice się także mogą przygotować do wychowywania dzieci z wadą genetyczną albo będzie obarczone wadami.

W Polsce refundacja badań prenatalnych jest możliwa, tylko w przypadkach, jeśli:
– wiek matki jest powyżej 35 roku życia,
– w rodzinie jednego z rodziców występowały choroby genetyczne,
– nieprawidłowe wyniki badań USG,
– ciężarna kobieta wcześniej urodziła dziecko z wadą genetyczną

Listę lekarzy, którzy mogą wykonać badanie można sprawdzić tutaj:

https://fetalmedicine.org/lists/map/certified/NT

Najważniejsze są badania wykonane w pierwszym trymestrze około 12 tygodnia ciąży oraz badanie w drugim – około 20 tygodnia.

W I trymestrze za pomocą USG można wykryć defekty mózgu, bezczaszkowiem, problemy z kręgosłupem, klatką piersiową, kończynami, czy przednią ściana brzucha. W II trymestrze ocenia się dokładnie narządy. W obydwóch badaniach sprawdza się także, czy występują wady genetyczne.

Badania prenatalne są świetnym, nowoczesnym rozwiązaniem dzisiejszej medycyny. Przyszli rodzice mogą się upewnić, czy ich dziecko jest zdrowe.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *