Co po maturze?
Każdy maturzysta po napisanych egzaminach zadaje sobie pytanie, co dalej. Czy iść na studia, do pracy, a może wyjechać za granicę? Cóż, możliwości jest dużo. Najważniejsze jest to, że żeby postąpić zgodnie ze swoim sumieniem, a nie słuchać wyłącznie rodziców, którzy na siłę każą iść np. na studia prawnicze.
Decyzji nie można podejmować pod presją. To TWOJE ŻYCIE! Zastanów się, co chcesz robić przez najbliższe 50 lat. Przy wyborze kierunku studiów, zastanów się, co jest Twoją najmocniejszą stroną, co kochasz robić. Pamiętaj, że każdy ma swoją drogę ninja i musi przejść ją sam. Można ją zmieniać, niezależnie od tego, co było i ile ma się lat. Nie ważne, w którym kierunku, ważne, że do przodu.
Co dalej?
Teraz pewnie oczekujesz na wyniki, które pojawią się pod koniec czerwca. Od nich zależy, czy dostaniesz się na dzienne studia prawnicze, dziennikarskie, czy medyczne. Ale najpierw i tak musisz się zastanowić, co dalej. Przedstawię Ci kilka alternatyw, które możesz wziąć pod uwagę.
Studia
Większość maturzystów decyduje się na studia, bo myślą, że świat będzie stał potem przed nimi otworem i od razu dostaną dobrą pracę. Niestety tak nie jest. Oczywiście, jeśli masz pasję i chcesz się dalej uczyć, to studiuj, ale w czasie nich się rozwijaj. Zdobywaj doświadczenie zawodowe, uczęszczaj na praktyki. Przyda Ci się to i nie będziesz miał przynajmniej pustego CV jak niektórzy.
Wyjazd
Spora część maturzystów stwierdza, że w Polsce, jako kraju, nie widzi przyszłości. Z tego powodu emigrują do Wielkiej Brytanii, Niemiec, Norwegii, czy Holandii. Ma to swoje plusy, ponieważ zarobią więcej niż tutaj, nauczą się samodzielności, opanują język obcy.
Gap Year
Popularnością cieszy się ostatnio Gap Year, który jest popularny w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Jest to idealna opcja dla osób, którzy nie wiedzą, co chcą robić po maturze. W tym okresie podróżują, pracują, biorą udział w wolontariacie, odkrywają swoje mocne strony.
Au Pair
Dobrym pomysłem jest wyjazd na Au Pair.
Taki wyjazd nauczy każdą młodą osobę samodzielności, pozwoli poznać inną kulturę, doszlifować język obcy. W tym programie wyjeżdża się za granicę i pełni się w rodzinie rolę „starszej siostry” i pomaga się w opiece nad dzećmi.
W Polsce istnieje silna presja społeczna na studiowanie. Roczna przerwa pozwala na przemyślenie swoich planów, sprawdzenie się w pracy. Jednak decydując się na to, pod uwagę trzeba wziąć ten fakt, że trudno się zmotywować. Decyzja należy do Ciebie, jaką podejmiesz. TO TWOJE ŻYCIE!