Dbaj o siebie – Europejski kodeks walki z rakiem

Nasze życie jest bardzo kruche, w każdej chwili może każdego z nas dopaść jakiś nowotwór. Dlatego musimy zrobić wszystko, żeby zapobiegać poważnym chorobom, bo w przeciwnym razie przez nawet jedno zaniedbanie możemy nie dożyć późnej starości.

W Polsce najczęstszą przyczyną śmierci są nowotwory złośliwe. Badania naukowe dowodzą, że 90% zachorowań zależy od czynników środowiskowych, czyli złego odżywiania, zaniedbania profilaktyki. Jeżeli wyrobimy sobie nawyki, to będziemy zdrowsi.

Na raka może zachorować każdy, ale niektórzy z powodu swojego stylu życia mają większe ryzyko rozwoju choroby niż inni. Niedawno miałam przyjemność zapoznać się z Europejskim Kodeksem Walki z Rakiem i jeśli będziemy stosować się do zawartych w nich wskazówek, to prawdopodobnie uda się nam uniknąć choroby. Zacznijmy już teraz. Wkrótce zbliża się Nowy Rok, a jest to dobry moment na zaplanowanie różnych postanowień.

Postanowienia

2778373_palenie-szkodzi

1. Nie pal. Nie używaj tytoniu w żadnej postaci

Jeżeli jesteś uzależniony od palenia papierosów, to przestań to robić. Dbaj także o otaczających Cię ludzi i nie pal przy niepalących.

2. Utrzymuj prawidłową masę ciała

Otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe. Wystrzegaj się jej. Oblicz sobie BMI i sprawdź, czy masz prawidłową wagę. Jeśli nie, to zacznij ćwiczyć.

3. Bądź aktywny fizycznie

Badania naukowe dowodzą, że regularne ćwiczenia chronią przed nowotworami jelita grubego, piersi i błony śluzowej macicy. Codziennym celem powinno być 60 minut ruchu o średniej intensywności.

piramida_b_duza

4. Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia

Jedz dużo produktów pełnoziarnistych, warzyw i owoców, a także roślin strączkowych. Unikaj przetworzonego mięsa, napojów słodzonych oraz słodyczy.

5. Ogranicz spożycie alkoholu lub zrezygnuj z niego całkowicie

Abstynencja to nie wstyd.

6. Nie korzystaj z solarium

A sun made with suncream at the shoulder (shallow dof) Autor:Dmitrijs Dmitrijevs /Fotolia.com

7. Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce oraz stosuj kremy do opalania z wysokim filtrem

Najlepszym wyborem są kremy z filtrem SPF 30 lub 50.

8. Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych w miejscu pracy. Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.

W domu korzystaj także z naturalnych produktów do sprzątania, a nie chemicznych.

9. Nie unikaj szczepień

Zadbaj o to, żeby Twoje dziecko przestrzegało kalendarza szczepień. Ważne jest także szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

dziecko-karmione-piersia-e42064d

10. Niemowlaka karm naturalnie

Jest to dobre dla Ciebie, jak i dla dziecka. Karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na raka. A Twoje dziecko będzie dzięki temu lepiej się rozwijało, bo mleko matki jest bardzo zdrowe.

11. Badaj się profilaktycznie

Kobiety co roku powinny wykonywać cytologię oraz USG piersi. Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych. Profilaktycznie warto wykonywać co 10 lat kolonoskopię oraz test na krew utajoną w kale co roku.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *