Jak dbać o biżuterię?
Każda z nas ma w swojej kolekcji biżuterię srebrną, złotą, czy sztuczną. Wiadomo, że jak jest nowa, to wygląda przepięknie i cudownie się błyszczy. Jednak z biegiem lat staje się matowa i trudno jest ją nam doprowadzić do stanu pierwotnego. Czy możemy jakoś temu zaradzić?
Porady od serca
Biżuterię powinnyśmy ściągać przy pracach domowych ponieważ narażona jest wtedy na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zarysowania albo chemiczne pod wpływem silnych detergentów.
Jeżeli w czymś nie chodzimy przez długi czas to powinnyśmy schować biżuterię do pudełeczka albo szkatułki, dzięki temu nie będzie narażona na utlenianie. Poza tym w takim pojemniku warto trzymać jedną sztukę aby się od siebie nie rysowały.
Pierścionków nie powinnyśmy nosić na sąsiednich palcach, ponieważ będą się od siebie rysowały.
Biżuterię należy co pewien czas myć w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do naczyń, a następnie osuszyć i wypolerować do połysku miękką tkaniną. Drugą opcją jest pozostawienie biżuterii na kilka minut w kąpieli denaturowanej (woda z niewielką ilością denaturatu). Następnie ją wypłukać i przetrzeć miękką tkaniną. Jednak najpewniejszym sposobem jest oddanie biżuterii do jubilera, zajmie się nią profesjonalnie i będzie błyszczeć, jak nowa.
Jak dbać o srebrną biżuterię?
Jeżeli posiadamy biżuterię ze srebra oksydowanego, to nie powinnyśmy poddawać jej kąpielom czyszczącym, ponieważ może dojść wtedy do odbarwienia ciemnych powierzchni.
Ogółem biżuteria srebrna jest bardzo delikatna i nie może być narażona na kontakt z detergentami, ponieważ niektóre środki chemiczne mogą ją uszkodzić.
Nienoszoną biżuterię powinnyśmy także przechowywać w pudełeczka. Najlepiej zawinąć ją w miękką szmatkę i szczelnie zamknąć w woreczku strunowym. Ograniczamy wtedy dopływ powietrza i dzięki temu nam nie pociemnieje. Poza tym ochraniamy ją przed zarysowaniami, zakurzeniem. Łańcuszków nie powinnyśmy mocno zwijać, ponieważ narażone są wtedy na złamanie, czy odkształcenie.
Jak dbać o biżuterię złotą?
Biżuteria z białego złota jest rodowana i z czasem ta powłoka się ściera. Trzeba ją co jakiś czas zanosić do jubilera na odświeżenie.
Uważać trzeba, żeby złota biżuteria nie miała kontaktu z detergentami i środkami chemicznymi. Pod wpływem niektórych substancji w nich zawartych złoto może stracić barwę, a co gorsza zacząć się kruszyć. Powinniśmy ją także ściągać przy stosowaniu kremów, maści, czy perfum.
W złotych pierścionkach, czy obrączkach nie powinnyśmy wykonywać także żadnych prac fizycznych. Nawet noszenie ciężkich zakupów może uszkodzić ich warstwę.