Jak kupić szczeniaka? Jaką wybrać hodowlę?
Planuję zakupić wkrótce psa, jeszcze nie zdecydowałam się na konkretną rasę. Najbardziej odpowiada mi Beagle lub Jack Russell terrier. Zależy mi na zakupie takiego przyjaciela, z którym będę mogła czasami pobiegać, pójść w góry, czy przejść 10 km. Nie chcę sierściaka typu Shih Tzu, York, czy Maltańczyk, bo uważam, że są to zwierzęta ozdobne, głównie na kanapę i do noszenia na rękach.
Uwaga!
Wpisałam sobie przykładową rasę na popularnym serwisie olx. Ustawiam cenę od najniższej i widzę, że psa z rodowodem można kupić za ok. 400 zł. W pierwszej chwili się ucieszyłam, bo kiedyś rasowe zwierzęta kojarzyły mi się z bogactwem i kwotami ok. 2000 zł. Miałam już nawet dzwonić do hodowcy i umówić na odbiór szczeniaka! Jednak zaczęłam grzebać w internecie, czytać o zakupie szczeniaków. Dowiedziałam się, że większość tych ogłoszeń jest od PSEUDOHODCÓW. Ciesze się, że pod wpływem chwili nie kupiłam psa, a pobawiłam się w Sherlocka Holmes’a, bo mogłam kupić schorowanego szczeniaka. Poza tym, po co wzbogacać „przedsiębiorców” i nakręcać ich biznes.
Czemu jest taki bałagan?
Jak wiadomo od 1 stycznia 2012 roku, weszła w życie nowa ustawa, która zabrania sprzedawania zwierząt bez rodowodów. Żeby obejść prawo, powstało wiele stowarzyszeń i organizacji, w których sprzedaje się mieszańce z „rodowodem”. Zapisać się można do nich nawet „z ulicy”. Przykładowo masz suszkę, w typie labradora, która ma szczeniaki, to od razu suka dostaje „rodowód”, a szczeniaki „metryczki”. W ogłoszeniu pisze np. „zainteresowanych proszę o kontakt tylko telefoniczny. Odbiór na trasie”. Osoba kupująca nie widzi nawet hodowli.
Najlepiej poszukać hodowli zrzeszonych w ZkwP, a unikać stowarzyszeń takich jak: ONSMiHPiKR – Ogólnopolskie Niezależne Stowarzyszenie Miłośników i Hodowców Psów i Kotów Rasowych CANIS e CATUS, KHRPiK – Klub Hodowców Rasowych Psów i Kotów, KHRPiK – Klub Hodowców Rasowych Psów i Kotów, SKPiKR – Stowarzyszenie Klub Psa I Kota Rasowego -Ogólnokrajowa Organizacja Społeczna, OSPR – Ogólnopolskie Stowarzyszenie Psa Rasowego „KENNEL CLUB” i wielu innych.
Czy w takim razie można stwierdzić, że wszystkie hodowle zrzeszone w ZkwP są prowadzone uczciwie, z sercem? Niestety nie! „Przezorny zawsze ubezpieczony”. Do hodowców należy podchodzić z ograniczonym zaufaniem. Było już nawet kilka głośnych przypadków interwencji w legalnych hodowlach. Zaletą ZKwP jest to, że wymusza się tutaj respektowanie podstawowych zasad przyzwoitości wobec psów. Koniecznie trzeba uczestniczyć w wystawach i przedstawiać mioty do kontroli weterynaryjnej. Wymaga to utrzymania psów w dobrej kondycji i dobrym zdrowiu. Pamiętaj tylko, że czasami są wyjątki. Należy szukać hodowli prowadzonych z sercem i z głową.
Jak kupić szczeniaka?
Poniżej zamieszczę Wam zasady, których trzeba przestrzegać przy zakupie psa.
1. Należy sprawdzić, czy hodowla należy do Związku Kynologicznego (ZkwP), a jeśli chcemy kupić z innego związku, to także trzeba to sprawdzić i zapoznać się z opiniami. Najlepsze są hodowle, które zajmują się jedną rasą lub maksymalnie dwoma. Zrezygnujmy od razu z hodowli, które mają np. cztery, czy osiem różnych ras.
2. Należy się zapytać, jak często są mioty w hodowli i kiedy ostatni raz suka miała szczenięta. Jeżeli dwa razy w roku, to nie kupujcie u nich psa!
3. Dopytać się należy, czy był dokonany przegląd weterynaryjny miotu.
4. Należy zobaczyć warunki, w jakich przebywają szczeniaki, co jedzą, czy mają czysto.
5. Koniecznie należy zobaczyć matkę zwierząt, jak wygląda i jak się zachowuje. Jeśli to możliwe, to warto nalegać także na zobaczenie ojca lub o dopytanie się o szczegóły, jak nastąpiło krycie.
6. Koniecznie należy sprawdzić kupki szczeniaków, jak wyglądają, czy nie są wodniste i czy nie ma w nich krwi! Jest to bardzo ważne.
7. Należy się także dowiedzieć, czy szczeniak był socjalizowany, z ludźmi, jazdą samochodem, przedmiotami, innymi zwierzętami.
8. Koniecznie należy obejrzeć książeczkę zdrowia od psa, sprawdzić, czy był odrobaczywiony i szczepiony. Jeśli tak, to ile razy.
9. Należy także podpisać umowę kupna-sprzedaży psa. Warto dodać zapis o zwrocie kosztów leczenia w przypadku zakupu chorego psa.