Jak sobie radzić ze zgagą?
Często dotyka nas zgaga, czyli nieprzyjemne pieczenie w okolicach przełyku i mostka, a także cofanie się treści żołądkowej do przełyku, czy kwaśnym odbijaniem.
Kiedy zgaga występuje sporadycznie jest reakcją na przepełnienie żołądka lub pośpieszne, niedokładne przeżuwanie pokarmu. Na zgagę mogą skarżyć się dodatkowo osoby z chorobą wrzodową żołądka, w chorobach dróg żółciowych, w okresie ciąży, z przepukliną, czy cierpiące na niestrawność.
Nie bój się
Jednym z objawów niestrawności jest zgaga, która pojawia u nas, gdy w żołądku jest zbyt dużo kwasu. Niektórzy mają ją, jak zjedzą obfity posiłek. Inni ją odczuwają po słodkim, kwaśnym, czy złych jakościowo ciastkach zawierających mnóstwo barwników i konserwantów. Niektórzy mają ją także po kawie, herbacie, czy różnych owocach. Musimy zaobserwować swój organizm i sprawdzić, jakie grupy produktów ją powodują, a potem je wykluczyć z menu. Najczęściej na zgagę zapadają osoby, które są otyłe. Pojawia się także na skutek przejedzenia, ponieważ nadmiar jedzenia w żołądku podnosi ciśnienie w jamie brzusznej i powoduje to cofane się treści pokarmowej do przełyku.
Co możemy zrobić?
Jeżeli nie chcemy mieć zgagi, to powinnyśmy postarać się o to, żeby rozłożyć posiłki w ciągu dnia, a także spożywać mniejsze porcje. Ostatni posiłek powinien być jedzony minimum dwie godziny przed snem. Ograniczyć należy także pice kawy, herbaty i alkoholu. Nie warto pić także napojów gazowanych.
Pokarm należy przeżuwać i gryźć starannie i powoli. Warto także ograniczyć picie większej ilości soków z owoców cytrusowych. Z diety wykluczyć należy także ostre przyprawy, takie jak: papryka ostra, curry, papryka chilli, pieprz.
Wyeliminować też należy posiłki bogate w tłuszcze. Warto unikać także produktów i potraw, które zmniejszają napięcie dolnego zwieracza przełyku, np. czekolady, czy kawy. Picie alkoholu nie jest także wskazane.
Domowe sposoby
Gdy dopadnie już nas ta okropna zgaga, to nie musimy od razu sięgać po środki apteczne. Warto najpierw przetestować domowe sposoby. Pomocna będzie także mieszanka jednej łyżki octu jabłkowego winnego z połową szklanki letniej wody.
Szczególnie polecane jest zażycie łyżeczki sody oczyszczonej rozpuszczonej w szklance ciepłej wody. Soda ma natychmiastowe działanie, przynosi ulgę oraz niweluje nieprzyjemny posmak w ustach. Sięgnąć można także po napar z mięty, czy rumianku. Polecane jest także wypicie kisielu z siemienia lnianego. Wystarczy zalać 1 łyżeczkę lnu mielonego 1/2 szklanki gorącej wody, lekko wystudzić i wypić. Możemy także wypić trochę mleka.
Jeżeli zgaga dopadnie nas w nocy, to należy spać z uniesioną głową. Pod głowę i górną część pleców wystarczy włożyć dodatkową poduszkę.
Jeśli te sposoby nie pomogą, to możemy wtedy kupić w aptece leki dostępne bez recepty na zgagę. Preparaty te zobojętniają kwas żołądkowy. Gdy zgaga występuje często, trzeba skontaktować się z lekarzem, który ustali przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie.
Jak widzimy powyżej, zgaga nie jest straszna jak dopada nas sporadycznie. Wystarczy unikać tego, co ją wywołuje. Może znacie jeszcze inne produkty, które pomagają w walce z uporczywym pieczeniem w przełyku?