Kuchnia pięciu przemian – zasady
Chińczycy uważają, że to, co spożywamy, musi być w zgodzie z naturą żywiołów. Teoria ta wywodzi się z filozofii teoistycznej, która powstała około 3 tysiące lat temu. Głównym jej celem jest jedzenie zgodnie z porą roku i szerokością geograficzną. Na ten temat powstało bardzo dużo książek. Ja postaram się Was zaznajomić z podstawami i może dzięki temu Wasze potrawy będą zdrowsze.
Podstawą diety “Pięciu Przemian” jest spożywanie produktów sezonowych, dojrzewających podczas aktualnej pory roku oraz zachowanie różnorodności dań. Potrawy należy komponować poprzez właściwy dobór składników, a także odpowiednią kolejność wrzucania ich do garnka. Dodatkowo posiłki należy jeść regularnie o wyznaczonych porach, a do dań warto dodawać zioła ułatwiające trawienie. W szafce kuchennej można mieć: bazylię, kurkumę, tymianek, majeranek, kminek mielony, paprykę słodką, paprykę ostrą, pieprz chili cayenne, pieprz biały i czarny, imbir, oregano, gałkę muszkatołową, liść laurowy, ziele angielskie.
Przemiany
Porom roku odpowiadają następujące żywioły: Drewno, Ogień, Ziemia, Metal, Woda, a żywiołom – smaki: kwaśny, gorzki, słodki, ostry i słony. Tajemnica smacznego gotowania polega na tym, że produkty odpowiadające poszczególnym smakom i żywiołom powinny trafić do garnka w odpowiedniej kolejności. Koło przemian wygląda następująco: D: drzewo (smak kwaśny) – O: ogień (gorzki) – Z: ziemia (słodki) – M: metal (ostry) – W: woda (słony).
Ważną zasadą Kuchni Pięciu Przemian jest spożywanie warzyw i owoców sezonowych, które dojrzewają w danej strefie klimatycznej i o danej porze roku, np. jabłka, pomidory, sałatę, kapustę. Nie są zalecane banany, czy ananasy, ponieważ nie rosną w naszym kraju.
Gotowanie możemy rozpocząć od dowolnej przemiany, jednak zakończyć najkorzystniej jest na przemianie metalu (smaku ostrym), wówczas potrawa taka jest rozgrzewająca. Duże ma to znaczenie w zimie. Jadłospis składa się z trzech posiłków i dwóch przekąsek. Śniadanie ma być obfite, obiad sycący, a kolacja skromna, spożywana ok. 18:00 godziny.
Jeśli będziemy przyrządzać potrawy według zasad pięciu przemian, to zyskamy pewność, że nasze dania będą zdrowe i lekkostrawne. Jedzenie wzmocni nasz układ odpornościowy, psychiczny, a nawet emocjonalny. Dodatkowo smak potraw będzie bogaty i idealne zrównoważony.
Przepis na owsiankę według Kuchni Pięciu Przemian
Owsiankę należy przygotować z takich składników, jak zawsze, tylko warto je dodawać według następującej kolejności:
M: płatki owsiane, szczypta cynamonu
W: zalać zimną wodą
D: suszona żurawina
O: odrobina świeżego startego imbiru
Z: ziarno siemienia lnianego, słonecznik, rodzynki, starte lub pokrojone jabłko