Miasto bardziej zielone – co możemy zrobić?
Niestety mieszkańcy bloków mają ograniczony kontakt z naturą. Wiele ludzi twierdzi, że nie da się żyć ekologiczne. Jak to możemy zrobić? Wprowadzić nowe nawyki. Gdyby każdy mieszkaniec zrezygnował z kupowania wody butelkowanej, a w zamian pił wodę z kranu, to wtedy na wysypiska śmieci by nie trafiały plastikowe butelki. Natomiast na zakupy można chodzić z własnymi materiałowymi torbami.
Co możemy zrobić?
1. Pić wodę z kranu – woda z kranu także spełnia normy czystości. Warto do tego kupić sobie odpowiedni dzbanek z filtrem.
2. Korzystać z publicznych środków transportu – gdy musimy załatwić coś w centrum miasta, to warto wsiąść do autobusu albo tramwaju. Szybko dojedziemy, a w międzyczasie możemy poczytać książkę.
3. Korzystać z własnych toreb i woreczków – na zakupy warto nosić swoje torby, a produkty kupować w takich miejscach, w których zapakują nam je do naszych wielorazowych woreczków.
4. Częściej korzystać z roweru niż z samochodu – sport to zdrowie, więc warto czasami do pracy pojechać na rowerze albo na zakupy. Nie będziemy wtedy zanieczyszczać środowiska.
5. Korzystać z wymian ubrań – w miastach często odbywają się wymiany ubrań. Można na nie przynieść swoje ubrania, a wrócić z innymi.
6. Stworzyć swój ogród na balkonie – jeśli dysponujemy dużym balkonem, to możemy zaopatrzyć się w doniczki i zasadzić w nich zioła, a także pomidory, czy truskawki. Będziemy szczęśliwi móc skorzystać z własnych darów natury. Przy okazji warto zasadzić lawendę, bo działa odstraszająco na komary.
7. Spożywać produkty od lokalnych producentów – warzywa i owoce warto kupować na targu, w kooperatywie spożywczej albo w małym sklepiku.
8. Korzystać z ogrodów społecznych – w wielu miastach prowadzone są ogrody społeczne w których można zasadzić rośliny, poplewić ogród, pomóc w zbiorach owoców, czy zorganizować piknik.
9. Korzystać z bibliotek – po co mamy kupować masę książek, które będą potem zalegały na półkach i się kurzyły? Lepiej pójść wyposażyć interesującą nas pozycje, przeczytać i oddać. Nie niszczymy wtedy drzew.
10. Korzystać z wypożyczalni rowerów i carsharingu – w wielu miastach pojawiły się punkty w których można wypożyczać auto na minuty. Wystarczy tylko zainstalować na telefonie odpowiednią aplikację. Wypożyczanie roweru jest darmowe przy 20 minutach jazdy. Można w ten sposób jeździć od stacji do stacji. Jeśli rzadko jeździmy, to nie opłaca się nam kupować roweru za gotówkę, tylko możemy go wypożyczać.
Podsumowując warto robić to wszystko nie dla miasta, ale dla siebie, by mieć czyste sumienie, że nie zaśmiecamy świata. A nawyki takie warto wpajać dzieciom już od małego.