Najlepsze 4 książki o produktywności, które zmienią Ciebie
Każdy z nas wie, że czas jest najważniejszy, dlatego warto postarać się o to, by go oszczędzać i zarządzać nim jak najlepiej. W księgarniach znajdziemy mnóstwo książek dotyczących produktywności. Ja chciałabym polecić Wam cztery, które zmieniły moje postrzeganie czasu i mi bardzo pomogły się zorganizować.
Każdy z nas ma do dyspozycji w ciągu doby 1440 minut. Niezależnie, czy jest sławną osobą, czy szarą myszką. Każdy może osiągnąć sukces, trzeba tylko zainwestować czas we własny rozwój, a nie oglądać telewizję przez 5 godzin. Straconego czasu nie odzyskamy nigdy.
Najlepsze książki o produktywności
Getting Things Done – David Allen
Ciekawa książka, która pokazuje jak krok po kroku budować system produktywności. Głównym zadaniem jest zwolnienie z obowiązku zapamiętywania o wszystkich planach w życiu zawodowym.
Według autora najważniejsza jest kontrola nad zobowiązaniami, a bieżące zadania należy robić według następującego schematu:
bieżące zadania,
bieżące projekty,
obszary odpowiedzialności,
cele roczne,
wizja na 5 lat,
całe życie.
Z książki dowiemy się, jak efektownie zarządzać swoim czasem, ustalać ważniejsze sprawy do załatwienia, uporządkować je, zaplanować działanie. Dzięki niej udało mi się wprowadzić w życie dużo zmian. Zaczęłam zapisywać wszystko, co mam do zrobienia w jednym miejscu, rozpoczęłam także prowadzenie kalendarza. Autor opisuje także zasadę dwóch minut, czyli to, co zrobisz w tym krótkim czasie, zrób od razu, a nie odkładaj na później.
7 nawyków skutecznego działania – Stephen R. Covey
Książka utwierdza nas w przekonaniu, jakie należy wyrobić sobie nawyki, żeby osiągnąć sukces w życiu.
najpierw staraj się zrozumieć, a później bądź zrozumiałym,
myśl w kategoriach wygrana i tylko wygrana,
bądź proaktywny,
zaczynaj zawsze z wizją od końca,
rób najpierw rzeczy najważniejsze,
synergia
ostrzenie piły.
„Ludzie sukcesu mają nawyk robienia rzeczy, których ci, co w życiu osiągają niewiele, robić nie lubią. To nie znaczy, że oni na pewno lubią je robić, jednak ich chęć i niechęć podporządkowane są sile ich celu.”
12-tygodniowy rok. Osiągnij w 12 tygodni więcej niż inni w 12 miesięcy – Brian. P Moran, Michael Lennington
Według tej książki plany najlepiej wyznaczać w oparciu o kwartał, a nie całoroczne, dzięki temu na bieżąco można weryfikować swoje osiągnięcia pod kątem ich realizacji. Można poprawić wtedy swoje działanie do zamierzonego celu w następnym kwartale. Za wykonanie określonego zadania warto przyznać sobie jakąś nagrodę, np. pojechać z rodziną w jakieś fajne miejsce.
Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć – Gary Keller, Jay Papasan
Bardzo interesująca pozycja, która uświadamia nas, że najważniejszy w działaniu jest priorytet . Wyznaczyć trzeba swój cel i odpowiednio zaplanować jego osiągnięcie. Sukces osiągniemy tylko wtedy, jeśli będziemy robić mniej rzeczy, ale na wysokim poziomie, w pełnym skupieniu.