Podróżuj z psem – to łatwe i przyjemne!
Za nami już pierwszy wyjazd z psem. Początek był męczący, bo musiałam przygotować wielką listę rzeczy, które zabrać psu na wakacje. Z tego, co czytam, wakacje z pupilem nie są jeszcze tak bardzo popularne u nas w kraju. Nie wiem czemu tak się dzieje.
Masa miejsc na wakacje dla psa
Pies, który jest dobrze wychowany, jest naprawdę bezproblemowy. Dobrze mu będzie nawet z nami pod namiotem. Pojechać możemy z nim także zagranicę, wymagany jest tylko wtedy paszport, który wyrabia się w lecznicy weterynaryjnej. Kosztuje zaledwie sto złotych, a starcza na całe życie psa. Pies nas kocha całym sercem, jest do nas przywiązany. Po co go zostawiać w hotelu dla zwierząt, czy u rodziny? To jeszcze nie jest aż taki problem, ale niektórzy ludzie porzucają swoje zwierzaki, żeby pojechać na dwutygodniowe wakacje na Majorkę! Po co?
Polska jest naprawdę pięknym krajem i znajdziemy tutaj mnóstwo atrakcji turystycznych – Morze Bałtyckie, Mazury, Beskidy, Góry Stołowe, Jura Krakowsko-Częstochowska. Jednak, gdy będziemy chcieli wyskoczyć gdzieś dalej, to też nie ma problemu. W pobliżu jest Słowacja, psiolubny kraj, w którym można chodzić z psem po Tatrzańskim Parku Narodowym (u nas nie można). Trochę dalej znajdują się Węgry. Dojechać możemy nawet do Rumunii, Chorwacji, Czarnogóry, Włoch, czy Grecji. Europa stoi przed nami otworem. Jeśli mamy małego psa, ważącego do ośmiu kilogramów, to będziemy mogli latać z nim samolotem na pokładzie. Korzystajmy z tych udogodnień. Wakacje z psem są niesamowitym przeżyciem dla nas, jak i dla czworonoga. On żyje tylko 10 lat, maksymalnie 15. Wykorzystajmy ten czas na maksa! Potem będziemy żałować.
Co zabrać na wyjazd?
Poniżej przygotowałam listę rzeczy, które warto zabrać na wyjazd z psem.
1. Książeczka zdrowia – potrzebna jest zawsze, poświadcza szczepienia.
2. Paszport – obowiązkowy, gdy jedziemy za granicę.
3. Czip i adresówka – gdy pies się zgubi, czy ucieknie, to będziemy mieli nadzieję, że jak ktoś ją znajdzie, to skontaktuje się z nami-właścicielami. Numer czipa, by powinien być oczywiście wpisany do bazy, np. Safe Animal.
4. Smycz, obroża, szelki i kaganiec – jest to zestaw obowiązkowy, zwłaszcza gdy planujemy korzystać z komunikacji publicznej. Czasami kaganiec jest obowiązkowy w atrakcjach turystycznych, np. zamkach. Nikt się wtedy do nas nie przyczepi i nie zapłacimy kary. Dobrze jest mieć także ze sobą zapasową smycz i obrożę, bo zawsze może się zepsuć.
5. Woreczki na psią kupę – zawsze się przydadzą, jak pies załatwi się w miejscu publicznym, czy na trawniku pod hotelem. Musimy sprzątać po czworonogu!
6. Woda i miska – psa trzeba regularne poić.
7. Kong – psu nie będzie się nudzić w hotelu. Będziemy mieli chwilę wytchnienia.
8. Ulubione zabawki – maskotka, piłka tenisowa i może jakaś kość? Wszystko zależy od Waszego psa.
9. Karma morka – jeśli nasza podróż trwa kilka dni, to warto wziąć psu sprawdzoną karmę. Mój pies je tylko mokrą.
10. Kontakt do weterynarza – warto odpisać numer do swojego polskiego, a także spisać namiary na najbliższe lecznice. Zawsze może coś się stać psu, oczywiście odpukać, ale zgodnie z przysłowiem przezorny zawsze ubezpieczony.
11. Kocyk – pies lubi leżeć na czymś swoim, będzie czuł się wtedy bezpiecznie.
12. Ręcznik – przyda się, by wytrzeć łapki, a także podczas kąpieli psa.
13. Apteczka – przyda się Rivanol, jałowy gazik, bandaż, woda utleniona (przydatna także wtedy, gdy trzeba sprowokować wymioty), a także przyrząd do usuwana kleszczy.
14. Papierowy ręcznik – przyda się, żeby wytrzeć coś psu albo jak zrobi jakąś przykrą niespodziankę, np. wymioty.
15. Szampon – jakby się w czymś wytarzał.
16. Szczotka – pies się bardzo leni i warto ją wziąć, żeby mniej sierści było w hotelu.
17. Duży koc, czy prześcieradło – jako narzuta na łóżko w hotelu, jeśli pies ma pozwolenie wchodzić na kanapy.
18. Smakołyki – na spacerach się przydadzą lub podczas ćwiczenia komend.
19. Linka treningowa – jak będziemy psa chcieli puścić, to będziemy mogli sprawować nad nim kontrolę.
20. Miska na karmę oraz na wodę do hotelu.
21. Szmatka – podkładka pod miskę, żeby nie zabrudzić podłogi.
22. Płyn do uszów – jakby zapalenie było, a psom z długimi uszami trzeba je przemywać codziennie.
23. Pasta do zębów – jeśli pies jest przyzwyczajony do tego typu zabiegów.
24. Mokre chusteczki – żeby psa odświeżyć, łapki umyć, czy coś wytrzeć.
To tyle! Udanych wyjazdów z najlepszym przyjacielem człowieka.