Właściwa higiena snu
Masz problem z zasypianiem? Ile razy zdarzyło Ci się wstać z łóżka i czułaś się, jakbyś nie przespała ani jednej chwili? Ja miałam przez długi czas problem z zasypianiem, wiecznie chodziłam rozdrażniona, a powieki same mi się zamykały. Jednak udało mi się w końcu opracować swój indywidualny plan, który ostatnio zawsze u mnie działa.
Sen jest jednym z podstawowych czynników obok odżywania i powietrza, dlatego należy zwracać na to uwagę, by był w komfortowych warunkach. Warto się wysypiać, ponieważ sen poprawia pamięć, a także zapamiętywanie czynności ruchowych. Zapobiega także chorobom, takim jak: choroby serca, cukrzyca, zapalenia stawów, czy nowotwory. Doskonale wpływa na kondycję naszej skóry, pomaga walczyć z depresją, przedłuża życie, zmniejsza stres, wzmacnia koncentrację, pobudza kreatywność, a nawet pomoże w walce z kilogramami.
Jak spać lepiej?
1. Dorosła osoba powinna spać od 6 do 9 godzin. Jeśli chcesz sprawdzić, jaka jest optymalna ilość czasu dla Ciebie, to nie ustawiaj budzika. Organizm wybudzi Cię samoczynnie, jak już będzie zregenerowany.
2. Sypialnię warto urządzić przytulnie. Najlepiej się wyśpimy w ciemnym i cichym pomieszczeniu, o temperaturze do 21 stopni.
3. Łóżko powinno służyć wyłącznie do spania. Mózg ma je kojarzyć jedynie z wypoczynkiem, relaksem i wyciszeniem. Dlatego nie pij więcej w łóżku kawy, czy nie jedz śniadania.
4. Warto chodzić spać i wstawać zawsze o tej samej porze, także z weekendem. Można wyrobić sobie nawyk i już godzinę wcześniej szykować się powoli do spania, czyli zejść np. z komputera, przygotować ubrania na następny dzień, umyć się itd.
5. Staraj się unikać ciężkostrawnych potraw i dużych porcji przed snem. Kolację jedz 3 godziny przed snem.
6. W ciągu dnia unikaj długich drzemek, powinny trwać 30 minut.
7. Zainwestuj pieniądze w porządny materac, a także wygodną poduszkę. W końcu w łóżku spędzamy ¼ życia.
Jaką wybrać poduszkę?
Jeśli budzisz się codziennie z obolałą szyją, to masz prawdopodobnie źle dopasowaną poduszkę. Nie może być ona za gruba ani za płaska. Powinna mieć odpowiedni rozmiar. Mnie bardzo dobrze służy poduszka wypełniona łuskami z gryki. Na pierwszy rzut oka jest ona bardzo twarda, ale pod ciężarem głowy dopasowuje się kształtem. Dzięki temu kręgosłup szyjny nie wygina się podczas snu.
Poduszki gryczane nie nagrzewają się od temperatury naszego ciała, więc są idealne na lato. Przepuszczają powietrze, izolują od chłodu, nie powodują uczuleń. Poza tym gorczyca jest bardzo zdrowa, m.in. usuwa zmęczenie, poprawia samopoczucie, likwiduje bezsenność, poprawia krążenie krwi, posiada właściwości przeciwbólowe (łagodzi bóle głowy). Polecam każdemu taką poduszkę. Ja się dzięki niej w końcu wysypiam.