Przesilenie wiosenne – jak sobie z nim poradzić?
Dla większości osób przełom zimy i wiosny jest bardzo trudny, ponieważ doskwiera nam wtedy przesilenie wiosenne. Jesteśmy bardziej podatni na przeziębienia i mamy mniej energii.
Zima dla naszego organizmu, jak i przyrody jest czasem wyciszenia i wielkiego odpoczynku. Wiosną chcemy szybko ruszyć do działania, ale jesteśmy osłabieni brakiem witamin, ponieważ jedzenie w tym okresie jest mniej wartościowe. Musimy nabrać energii i przyzwyczaić się do życia w nowej porze roku.
W sklepach pojawia się obecnie coraz więcej warzyw i owoców. Nowalijki są pierwszymi wiosennymi warzywami i do ich wyhodowania jest potrzebna szklarnia. Producenci sięgają niestety po chemiczne środki, które przyśpieszają wzrost roślin. Z tego powodu z nowalijkami nie możemy przesadzać i nie powinnyśmy ich spożywać za dużo. Najlepszą i najbezpieczniejszą opcją jest sięgnięcie po kiełki, które są bombą witaminową. Możemy je nawet wyhodować samodzielnie u siebie w domu.
Oczyszczanie organizmu
Codziennie do naszego organizmu docierają szkodliwe substancje, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Na szczęście wyposażeni jesteśmy w nerki, wątrobę i inne organy, które oczyszczają nasz organizm z toksyn. Dlatego powinnyśmy dbać o swoją dietę na co dzień. Lepiej zapobiegać niż leczyć. Co możemy zrobić?
- pić więcej wody,
- nie brać wielu lekarstw,
- jeść produkty ekologiczne,
- regularnie pić zioła, np. czystek, ostropest plamisty,
- nie pić alkoholu,
- zrezygnować z używek,
- ograniczyć wszelką chemię,
- mieszkanie wyposażyć w oczyszczacz powietrza,
- unikać aktywności fizycznej na zewnątrz podczas smogu.
Sport
W zimie nie mieliśmy za dużo możliwości na aktywność fizyczną, bo było zimno, ale wiosną powinnyśmy z każdej pięknej pogody korzystać. Możemy wyjść na długi spacer, rower, łyżworolki. Takie spędzanie czasu świetnie dotlenia organizm i dzięki temu mamy więcej energii do życia. Zbawienny wpływ ma także słońce, które dostarczy nam przy okazji witaminę D i poprawi naszą psychikę.
Ważny jest także sen powinnyśmy przeznaczyć na niego minimum 8 godzin. Jeśli zachce się nam spać w ciągu dnia, to możemy zrobić sobie krótką drzemkę. Sen zregeneruje nasz organizm, poprawi odporność, a nawet pomoże zwalczyć stres.
Na wiosnę powinnyśmy także zrobić badania kontrolne. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić, czy nie mamy żadnych niedoborów i przekonać się, czy nie są powodem osłabnięcia naszego organizmu.
Jak widzicie powyżej z wiosennym przesileniem każdy może sobie poradzić. Wystarczy zapewnić sobie więcej snu, korzystać ze słońca, suplementować witaminę D, pić więcej wody, jeść kiełki, wychodzić na spacery. Na pewno nam to pomoże i w szybkim czasie poczujemy się lepiej.