Jak skutecznie nauczyć się języka angielskiego?
Każdy z nas wie, że w dzisiejszych czasach znajomość angielskiego jest najważniejsza. Ja marzę o tym, żeby opanować go w stopniu zaawansowanym. Codziennie poświęcam na naukę minimum pół godziny, a czasami więcej. Podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami na ten temat i poradami.
Czy warto zapisać się na kurs językowy?
W moim przypadku by to się nie sprawdziło, ponieważ angielskiego uczyłam się w gimnazjum, liceum i na studiach, czyli łącznie 9 lat. Jest to szmat czasu, ale zajęcia te nic mi nie dały. Opanowałam tylko podstawy i trochę akcentu. Na kurs językowy chodziłam przez rok, ale nie miałam czasu przygotowywać się do zajęć i denerwowało mnie to, że uczymy się tylko gramatyki i czytamy jakieś krótkie opowiadania w podręczniku. Gdybym miała się zapisać jeszcze raz, to wybrałabym tylko taką szkołę ,w której jest metoda nauczania. np. Callana, polegająca na ciągłym mówieniu.
Kurs językowy będzie odpowiedni dla osób, które w ogóle nie miały styczności z tym językiem, chcą opanować podstawy, nauczyć się akcentu.
Dlaczego chcę się nauczyć angielskiego?
Uważam, że angielski to podstawa dzisiejszego świata. Uwielbiam podróżować, a bez płynnej znajomości tego języka człowiek czuje się gorzej, jak bez ręki. Poza tym już w wielu miejscach pracy wymagają biegłej znajomości angielskiego.
Czy boję się mówić po angielsku?
Nie. Bałam się na początku, ale potem stwierdziłam, że jak obcokrajowiec przyjeżdża do naszego kraju i próbuje mówić po polsku, to nikt mu nie wytyka braku znajomości gramatyki na każdym kroku. W językach obcych najważniejsze jest słownictwo. Nawet jak się powie „Kali jeść. Kali pić”, to każdy nas zrozumie. Nie trzeba mówić zdań poprawnie. Jeśli będziemy się na niej skupiać, to wpadniemy w pułapkę, że najpierw w głowie będziemy układać przez kilka dni poprawne zdanie, zamiast od razu mówić.
*Powyższy obrazek świetnie obrazuje strach niektórych ludzi przed mówieniem.
Przy nauce angielskiego korzystam z:
– Blondynka na językach. Angielski. Beata Pawlikowska – świetna książka, która pozwala na szybkie powtórzenie tysiąca słówek. W książce jest też płyta CD, więc możemy słówka odtwarzać sobie np. na odtwarzaczu mp3.
– darmowy kurs – Duolingo od poziomu podstawowego do zaawansowanego. Codziennie rozwiązuję jeden moduł lekcji.
– świetna aplikacja na adroida do szukania partnerów do konserwacji – HelloTalk, możńa przez nią rozmawiać z ludźmi z całego świata, a także spotykać się na żywo.
– świetna strona internetowa Lyricstraining na której możesz uczyć się angielskiego na teledyskach, różne poziomy zaawansowania. Trzeba wpisywać słówka z piosenki. Codziennie przerabiam w ten sposób kilka teledysków 😉
– polecam też czytanie blogów o nauce języków, np. Polish Polyglot i oglądanie kanałów na YT.
– codziennie na kartce zapisuje sobie 5 nowych słówek. Z jednej strony jest słowo po angielsku, a po drugiej po polsku. W wolnej chwili losuję te kartki i powtarzam słowa. Po roku w ten sposób zapamiętuję 1825 słowa.
– w wolnym czasie słucham audycji angielskich, np. gdy przeglądam internet albo myję naczynia, sprzątam, czy prasuję ubrania.
– codziennie oglądam jakiś film lub odcinek serialu po angielsku. Podczas oglądania zapisuje sobie zwroty, których nie rozumie i potem je tłumaczę. Na początku oglądałam z polskimi napisami, ale stwierdziłam, że wtedy tylko czytam, a nie wyłapuje mowy.
– słucham piosenek po angielsku. Jak jakaś mi się spodoba, to drukuję tłumaczenie i często ją czytam, jak i śpiewam.
Nauka angielskiego wymaga systematyczności i ciągłych ćwiczeń. Nie poddawaj się na początku. Z czasem będzie lepiej.