Światowy Dzień Książki

W tym roku Międzynarodowy Dzień Książki obchodzimy 23 kwietnia, dlatego warto porozmawiać o czytaniu. Świętowany jest on w ponad 100 krajach na całym świecie. Ma na celu promocję czytelnictwa, a także ochronę własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Organizatorem jest UNESCO, po raz pierwszy Światowy Dzień Książki został zorganizowany w 1995 roku. Tego dnia odbywa się mnóstwo wydarzeń związanych z czytelnictwem. Organizowane są też spotkania z pisarzami, a w bibliotekach odbywają się rozmaite akcje promocyjne.

Czytanie uszlachetnia

Umberto Eco mawiał, że „kto czyta książki, żyje podwójnie”. Niestety w Polsce czytelnictwo jest na niskim poziomie. Z danych Biblioteki Narodowej wynika, że 63% Polaków nie przeczytało w zeszłym roku żadnej książki. Ludzie czytają teraz wiele treści w Internecie, przeglądając np. nagłówki artykułów na Facebooku. Jednak, jak dobrze wiemy, nic nie zastąpi pachnącej drukiem książki, trzymanej w dłoniach i czytanej wieczorem przy lampce z gorącą herbatą.

Ja uwielbiam czytać książki i w domu mam bogatą biblioteczkę rozmaitych dzieł. W stu procentach zgadzam się z Monteskiuszem, który twierdził, że „książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera”. Zamiast chodzić po imprezach, wolę usiąść na kanapie z dobrą książką. Powieści zabieram także ze sobą na wakacje. Chińskie przysłowie brzmi : „książka jest niczym ogród, który można włożyć do kieszeni”.

Promocje

Z okazji Dnia Książki Empik przygotował listę 100 bestsellerów, które warto przeczytać. Króluje na niej fantastyka (Harry Potter) oraz kryminały polskie i skandynawskie, a także poradniki o zdrowym stylu życia. Możemy ją znaleźć tutaj.

W internetowych księgarniach 23 kwietnia będzie bardzo dużo promocji. Udział w tej akcji bierze porównywarka cenowa – Ceneo.pl i zgrupowała wszystkie księgarnie, które oferują w tym dniu darmową dostawę. Będą oznaczone specjalnym znakiem. Listę księgarni oraz szczegóły Dnia Darmowej Dostawy dostępne są tutaj.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *