A może zamiast studiów – Gap Year?

Maturzyści wkrótce będą zdawać jeden z najważniejszych egzaminów w swoim życiu, ponieważ od niego zależy całe przyszłe życie, czy dostaną się na wymarzone studia, czy nie. Jeśli pójdzie coś nie tak, to zawsze możemy wynik egzaminu maturalnego poprawić za rok. Nic się nie stanie, jak nie dostaniemy się na wymarzone studia. Możemy zrobić sobie gap year, który jest bardzo popularny na zachodzie.

Co to jest Gap Year?

Gap Year jest to rok przerwy od nauki, najczęściej jest brany przed podjęciem nauki. Osoba, która go bierze, ten czas może wykorzystać na zdobycie doświadczenia w nowym miejscu, czy kulturze, nauczyć się samodzielności lub realizować marzenia. Najczęściej młodzi ludzie wybierają się w podróż dookoła świata.

Czy warto?

Wiele ludzi się zastanawia, czy warto robić sobie rok przerwy od nauki. Argumentują to tym, że później skończą studia niż rówieśnicy i ciężko będzie im przywyknąć do nauki. Jednak ja na podstawie mojego doświadczenia życiowego mogę powiedzieć, że taka przerwa od nauki jest bardzo dobra, ponieważ możemy nabrać doświadczenia życiowego i zastanowić się, czy preferowany przez nas kierunek studiów będzie dobrym wyborem. Nawet jak nie wybierzemy się w podróż dookoła świata, to możemy pójść do pierwszej pracy i zdobyć doświadczenie zawodowe. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z różnych szkoleń, ostatnio jest bardzo dużo darmowych w każdym województwie z Funduszu Europejskiego. Tutaj jest lista. Za wzięcie udziału w niektórych otrzymujemy nawet wynagrodzenie oraz trzymiesięczny, płatny staż w firmie. Myślę, że warto z tego skorzystać.

Jak widać powyżej, gap year jest bardzo dobrym pomysłem, jeśli nie wiemy, co robić dalej ze swoim życiem po skończeniu liceum. Dla niektórych osób jest to bardzo trudna decyzja, a przez rok można się zastanowić i zmienić nawet swoje plany życiowe.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *