Bądź na co dzień zdrowym egoistą

Większość z nas stara się być dobrym i miłym dla każdego, ale w praktyce wychodzi coś innego. Nadal sąsiadki nas obgadują, a rodzina ma pretensje, jeśli raz nie możemy im pomóc. Są to bardzo złe relacje, które niekorzystnie wpływają na nasze zdrowie psychiczne. Musimy znaleźć także czas na dbanie o siebie.

Jak zostać zdrowym egoistą?

Najpierw musimy poświęcić czas sobie, a potem dopiero innym. Nie warto rezygnować ze swoich marzeń, planów, ponieważ później będziemy tego żałować. Dopadnie nas wtedy wewnętrzna pustka i negatywne uczucie, że nic w życiu nie zrealizowaliśmy.

Wiadomo, ze zawsze będzie brakować nam czasu na nas samych, ale nauczyć się możemy tego w prosty sposób. Codziennie warto zarezerwować sobie godzinę wyłącznie dla siebie. Koniecznie trzeba wyciszyć wtedy telefon, a najlepiej wyłączyć, żeby nie korciło nas przewijanie Facebooka.
W tym czasie możemy, np.:
– czytać książkę,
– rysować,
– zrobić sobie SPA ciała,
– wybrać się na spacer, rower, czy rolki,
-obejrzeć ulubiony serial,
– uprawiać jogę,
– układać puzzle,
– robić wszystko na co masz ochotę 🙂

Odmawiaj i myśl samodzielnie

Jeżeli w tym terminie ktoś ciebie o coś poprosił, to odmów. Zajmij się sobą. Świat się wtedy nie zawali, a ludzie wokoło ciebie w końcu zrozumieją, że masz też inne zajęcia. Mogą o pomoc poprosić kogoś innego, albo daną rzecz zrobić sami. Wiem, ze to może być przykre dla tych osób, ale w końcu uda Ci się nakreślić granice. Zawsze można odpowiedzieć kulturalnie, a stanowczo, np. „Dzisiaj mam niestety inne plany, ale jutro mogę cię podwieźć do sklepu”. Nie można bać się mówić NIE.

Odkryj swoje wewnętrzne dziecko

Warto postarać się przypomnieć sobie o czym się marzyło w dzieciństwie, co się lubiło, kim chciało się zostać. Zobaczyć to dziecko w sobie i dać mu miłość, akceptację. Ponadto warto odkryć swoje pragnienia i przełamywać różne w społeczeństwie stereotypy, np. starszej pani nie wypada chodzić na kurs angielskiego, a czemu nie? Każdy niech robi to, na co ma ochotę.

Codziennie rób coś dla siebie

Pamiętaj, że Ty jesteś najważniejsza i tylko wyłącznie Ty jesteś odpowiedzialna za swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Rozpieszczaj siebie, poczytaj książkę, wybierz się na zakupy, zrób sobie domowe SPA w łazience. Pielęgnuj te momenty, bo są one ważne dla Ciebie. A wieczne poświęcanie się dla innych może doprowadzić do poczucia niedoceniania i wyrzutów, jeśli czegoś nie zrobisz. Ważne jest, żebyś była szczęśliwa Ty i Twoja stworzona rodzina.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *