Co robić, gdy zaginął pies lub kot?

Zaginięcie naszego kochanego zwierzaka może trafić się każdemu mimo zachowania wszelkich środków ostrożności. Czasami akcja poszukiwawcza może trwać miesiąc, a nawet kilka lat. Najważniejsze jest, żeby od razu rozpocząć poszukiwana i się nie poddawać.

Przezorny zawsze ubezpieczony

Nawet, jak mamy najwierniejszego psa, czy kota, a o ucieczka nie przejdzie nam przez myśl, to powinnyśmy zwierzaka zachipować. Schroniska i organizacje pomagające psom sprawdzają od razu, czy zwierzak ma chipa. Dzięki niemu można bardzo szybko skontaktować się z właścicielem. Chipowanie kosztuje około 50 zł. Po wykonaniu warto zarejestrować psa w bazach danych i wprowadzić do nich swoje aktualne dane. Ponadto do obroży należy psu lub kotu przypiąć adresatkę z numerem telefonu. Jak ktoś go znajdzie, będzie mógł szybko się skontaktować z właścicielem.

Co robić?

1. Zaraz po zorientowaniu się, że nasz zwierzak uciekł, należy rozpocząć poszukiwania i szukać go o każdej porze doby. Warto ze sobą mieć ulubione przysmaki, zabawki.

2. Koniecznie należy wystawić w internecie ogłoszenie o zaginionym zwierzaku z podstawowymi informacjami, ze zdjęciem oraz numerem telefonu. Dostępnych jest bardzo dużo serwisów ogłoszeniowych, grup na Facebooku. Ogłoszenie oczywiście należy wydrukować i porozwieszać po okolicy.

3. Powinnyśmy także przeglądać ogłoszenia w internecie, nie tylko te dotyczące zaginionych zwierząt, ale także sprzedawanych. Ktoś zawsze mógł ukraść naszego zwierzaka.

4. Informację o zaginionym zwierzaku należy także zgłosić do najbliższych schronisk, klinik weterynaryjnych, a także do Straży Miejskiej. Gdy znajdą zwierzaka, to powinni nas powiadomić.

5. O pomoc w znalezieniu psa, czy kota warto poprosić znajomych. Dzięki temu można szukać w różnych miejscach, rozdzielić się.

6. Jeśli w ciągu kilku dni Twój pies/kot się nie odnajdzie, zacząć należy szukać w dalszej okolicy. Zwierzak w panice mógł przebiec nawet kilkanaście kilometrów. Powiadomić też należy dalsze schroniska i kliniki weterynaryjne.

Nie możemy tracić nigdy nadziei!

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *