Cormoran Strike, czyli czas na kryminały JK Rowling

jkrowlincoll

Przez przypadek, gdy przeglądałam strony internetowe, dowiedziałam się, że J. K. Rowling napisała trzy książki pod pseudonimem Robert Galbraith z gatunku kryminałów. Jako fanka Harry’ego Potter’a zakupiłam wszystkie części od razu w Empiku i zabrałam się do czytania. Nigdy nie powiedziałabym, że autorka, która stworzyła od zera doskonały, magiczny świat zacznie pisać mroczne książki. Fani oczekiwali kolejnych części H. Pottera, a ona nas zaskoczyła. Myślę, że chciała spróbować napisać coś nowego i nie dziwię się, bo jest to świetna pisarka.

Myśleć jak detektyw

20160126_124904

Pani Rowling napisała trzy książki: Wołanie kukułki, Jedwabnik i Żniwa Zła. Głównym bohaterem w tych powieściach jest Cormoran Strike, który pracuje jako prywatny detektyw. Udaje się mu rozwiązać trudne do wyjaśnienia zagadki, z którymi nie radzi sobie miejscowa policja. Bohater ma niestety trochę nieszczęśliwe życie, ponieważ kiedyś pracował jako żołnierz w Afganistanie i stracił na misji nogę. Po kilku latach popadł w długi, rozstał się z długoletnią narzeczoną, zamieszkał w swoim biurze. W pracy pomaga mu Robin Ellacott, 25-letnia dziewczyna, która do biura trafiła przez przypadek z agencji pracy tymczasowej. Na początku pracowała jako sekretarka, ale po roku ukończyła kurs na prywatnego detektywa.

Śmierć gwiazdy

Robert-Galbraith-Wolanie-kukulki-0

„Wołanie kukułki” jest pierwszym tomem trylogii o detektywie. Akcja rozgrywa się w Londynie. Pewnego dnia detektywa wynajmuje John Bristow, który jest bratem sławnej modelki Luli Landry. Zależy mu na tym, żeby zbadał domniemaną sprawę samobójstwa jego siostry, która zginęła kilka miesięcy temu w niewyjaśnionych okolicznościach. Detektyw wraz z nową sekretarką Robin rozpoczyna śledztwo rozgrywające się w wyższych sferach. Skrywa ono różne sekrety. Akcja rozgrywa się powoli, a my, jako czytelnicy uczestniczymy w przesłuchaniach i procesach dedukcyjnych detektywa. Nie ma tutaj makabrycznych opisów zbrodni, ale powieść jest wciągająca i trzyma cały czas w napięciu. Zakończenie śledztwa jest fenomenalne. Nigdy nie podejrzewałam, że takie będzie rozwiązanie zagadki.

Śmierć autora

DSC_3378

„Jedwabnik” to druga część cyklu Galbraitha, w którym autorka przedstawia nam świat pisarzy i wydawnictw. Każdy rozdział powieści rozpoczyna się cytatem z różnych dzieł literackich. Żona zleca detektywowi Strike’owi sprawę zaginięcia jego męża Owen’a Quine. Podejrzewa, że gdzieś wyjechał i zależy jej, żeby sprowadzić go do domu. W trakcie śledztwa okazuje się, że powód może być dużo gorszy. Pisarz Quine napisał okropny rękopis o jego wysoko postawionych znajomych. Pozornie proste i nieskomplikowane zlecenie zmienia swój status z „poszukiwania zaginionego” na „poszukiwanie mordercy”. Zagadka była trudna do rozwiązania. Książkę czyta się jednym tchem.

Powrót do przeszłości

20160628_201136_LLS

„Żniwa Zła” to najlepsza książka z całej serii. Początek już wskazuje, że tym razem będziemy mieli do czynienia z inną opowieścią, niż wszystkie poprzednie. Do agencji detektywistycznej przyszła przesyłka adresowana do Robin, w której znajduje się ludzka noga. Weteran wojenny Strike rzuca się w wir prywatnego śledztwa. Nie słucha nawet zakazów policji. Dowiadujemy się wiele rzeczy z jego przeszłości. Znał kiedyś cztery osoby, które mogłyby być odpowiedzialne za brutalną zbrodnię. Zakończenie jest zaskakujące i niespodziewane.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *