Czemu przedwcześnie siwiejemy?
Niestety coraz częściej problem siwych włosów dotyczy coraz młodszych osób. U niektórych pierwsze pojawiają się nawet w wieku osiemnastu lat. Jest to wielka tragedia dla tak młodych osób, bo mają młodą twarz, a muszą już farbować włosy. Warto się dowiedzieć, czy można jakoś temu zaradzić.
Siwienie włosów jest procesem naturalnym, wraz z upływem lat obserwuje się coraz większą liczbę pojawiających się takich włosów, pozbawionych barwnika.
Największy wpływ na pojawienie się siwizny mają czynniki genetyczne a także:
– palenie tytoniu,
– spożywanie dużej ilości kawy i alkoholu,
– stres,
-choroby tarczycy,
– niedobór witamin.
Jakich brakuje witamin?
Za wzrost zdrowych włosów odpowiadają witaminy z grupy B (B12, B9, B10). Niedobór ich skutkuje osłabieniem pigmentacji włosów. Duży wpływ ma także na procesy starzenia witamina E, a także miedź, żelazo i jod.
Dietę warto wzbogacić także o witaminę B5, czyli kwas pantotenowy. Wpływa on na szybsze gojenie ran, poprawia odporność, pomaga zwalczyć przemęczenie, a także zapobiega przedwczesnemu siwieniu.
Właściwa pielęgnacja
Wielki wpływ na kondycję włosów ma także regularne używanie suszarek, lokówki, czy prostownicy. Dodatkowo promieniowanie UV także niszczy skórę głowy i powoduje to pojawianie się siwych włosów. Dlatego w lecie warto używać szamponu chroniącego przed promieniowaniem, a także zakładać także czapkę.
Obecnie na rynku nie ma żadnego kosmetyku ani lekarstwa, który zatrzymałby proces siwienia włosów. Można przygotować np. napar z szałwii z dodatkiem kory dębu, który nada włosom bardzo ładny, głęboki, lekko kasztanowy odcień po dłuższym stosowaniu.
Warto znaleźć także czas na relaks. Siwieniu sprzyjają stresy i nerwowy tryb życia. Dlatego warto postarać się codziennie wyciszyć, posłuchać relaksacyjnej muzyki, wypić napar z melisy. Posiłki warto spożywać o regularnych godzinach. Do menu dobrze jest włączyć dużo owoców i warzyw.